Բուժօգնություն անդրօվկիանոսից
Օրը կիրակի էր (հոկտեմբերի 12), բայց աշխուժություն էր «Կապանի բժշկական կենտրոն» ՓԲ ընկերության պոլիկլինիկայի միջանցքներում: Մի քանի կաբինետների առջեւ խմբված էին մարդիկ` սպասելով իրենց հերթին: Կենտրոնի տնօրեն Սմբատ Օրբելյանի հրավերով Կապան էր այցելել հայ բժիշկների խումբը Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների Կալիֆորնիա նահանգից` թերապեւտ-էնդոկրինոլոգ Մարիամ Ավագյան-Մանուկյանը, ռեւմատոլոգ Նոնա Փաշինյանը, գինեկոլոգ Հելենա Սարգսյանը, մաշկաբան Անի Թաջիրյանը: Մարիամ Ավագյան-Մանուկյանի փոխանցմամբ` Հայաստանում 52,000 դիաբետով հիվանդ կա, որից 12,500-ը ինսուլին է սրսկվում: Իսկ Համաշխարհային առողջապահական կազմակերպության տվյալներով` դիաբետով 120,000 հիվանդ կա: Թվային այդ տարբերությունն հետեւանք է այն բանի, որ շատերը չեն ախտորոշվում, եւ հիվանդությունը վաղ շրջանում չի հայտնաբերվում: Բժշկուհու հավաստմամբ` Կապանում եւ Քաջարանում տարածված է նաեւ խպիպը, ինչը պայմանավորեց կերակրի աղի մեջ յոդի բացակայությամբ: Իսկ երբ իմացավ, որ մեզանում աղը յոդացվում է, հույս հայտնեց, որ այդ, ինչպես նաեւ վահանագեղձի հետ կապված որոշ հիվանդություններ կզիջեն իրենց դիրքերը:
Ռեւմատոլոգ Նոնա Փաշինյանը հայտնեց, որ մի օրվա իր բուժզննումը ցույց տվեց, որ Կապանում հոդացավով հիվանդները եւս մեծ տոկոս են կազմում, եւ ոմանց մեջ այդ հիվանդությունն այնքան է խորացել, որ վիրահատական միջամտության կարիք կա: Գինեկոլոգ Հելենա Սարգսյանը հավելեց, որ ինքը հետաքրքված է, թե, մասնավորապես, արգանդի վզիկի հիվանդությունները որքանով են տարածված Կապանի տարածաշրջանում, նաեւ հայտնեց, թե Հայաստանում գործող մի ծրագիր հնարավորություն է ընձեռում արգանդի վզիկի քաղցկեղը բացահայտել 30-60 տարեկան կանանց շրջանում, եւ իրենք ցանկանում են այդ ծրագրի շրջանակում ընդգրկել ավելի երիտասարդ կանանց, ինչպես նաեւ բացահայտել բորբոքային այն հիվանդությունները, որոնք հանգեցնում են անպտղության:
Հոկտեմբերի 13-ին ամերիկահայ բժշկուհիները հանդես եկան դասախոսություններով։