Չորս ժամը մեկ չփոխվող դիմակն ավելի վտանգավոր է, քան առանց դիմակի լինելը
Առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանն այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ անդրադարձավ ինքնաշեն դիմակների մասին հարցին և հիշեցրեց, որ դիմակների իմաստը փռշտալիս մանր կաթիլների տարածումը կանխելն է: «Հիմա, օրինակ, ձեր դիմակները վիրուսից չեն պաշտպանում, քանի որ այն շատ ավելի բարակ ու փոքր է, քան ձեր դիմակների ծակերը»,- ասաց նա:
Նախարարը կրկնեց, որ դիմակները պիտի փոխվեն չորս ժամը մեկ. «Չփոխվող դիմակն ավելի վտանգավոր է, քան առանց դիմակի լինելը, քանի որ դրանց վրա կուտակվում են թե՛ վիրուսները՝ իրենց ջրային կաթիլների մեջ լուծված, թե՛ միկրոօրգանիզմները և թե՛ փոշին: Հետևաբար, կա՛մ պետք է օգտագործել պատշաճ դիմակ, կա՛մ պետք է չօգտագործել»:
Վիրուսից պաշտպանվելու համար, նրա խոսքով, վիրուսակրի հետ շփվելիս ոչ միայն պետք է կրել դեմքին կիպ հպված բժշկական դիմակ, այլ նաեւ՝ ակնոց, հետևաբար, դիմակներն առավելապես պետք են բժիշկներին: Նախարարը հաղորդեց, որ եթե լոգիստիկ խնդիրներ չլինեն, այսօր կներմուծվի դիմակների նոր խմբաքանակ՝ մոտ 3.5 մլն հատ: «Շուկայում էլ կա մոտ 1-1.5 մլն խմբաքանակ, պարզապես խնդիրն այն է, որ ձեռքբերման գինն ի սկզբանե բարձր է: Չինաստանը, լինելով դիմակների ամենամեծ մատակարարը, դադարեցրել է դա ու աշխարհին խնդրի առաջ կանգնեցրել: Նույն Իտալիայում հիմա դիմակ չկա, որովհետև իրենք դիմակների արտադրություն չունեն: Դա ձեռնտու չի եղել, քանի որ էժան էր չինական դիմակը: Հիմա Չինաստանը նոր-նոր սկսել է ծավալները մեծացնել, քանի որ իրենց մոտ հիվանդության նոր դեպքեր երեկ, անցյալ օրը չեն արձանագրվել»:
Նախարարի խոսքով՝ Հայաստան ներկրողները մեկ միավոր դիմակի համար այսօր Չինաստանում վճարում են 85 դրամ: Այն դեպքում, երբ մինչև այս համաճարակը այն 2-5 դրամ էր: «Մենք փորձում ենք ձեռքբերումներ անել բուժաշխատողների համար, կարծես թե այդ մասով պրոբլեմներ չունենք: Մտածում ենք նոր լոգիստիկ ճանապարհներ, քանի որ ինքնաթիռներն էլ են չեղարկվում, Մոսկվան է միայն մնացել, Ծոցի երկրների հետ չեղարկվել են, պետք է գտնել ճանապարհներ՝ ինչպես այդ ապրանքները հասցնել Հայաստան»,- ասաց Թորոսյանը: