Կապանի արվեստի պետական քոլեջի Վահագն Ստամբոլցյանի անվան երգեհոնային դահլիճի պատին փակցված ազդագիրը հետաքրքրական համերգի էր հրավիրում: Պիտի ելույթ ունենային բանդեոնահար Դանիելե դի Բոնավենտուրան, և ջազմեն, դաշնակահար Վահագն Հայրապետյանը: Դահլիճը լիքն էր երաժշտասերներով...
Բանդոնեոնը կոնցերտին հարմոնի տիպ է, ստեղծվել է գերմանացի վարպետների ձեռքով: Հատկապես տարածված է Արգենտինայում և Ուրուգվայում: Այս երկրներ է բերվել 19-րդ դարի վերջերին Գերմանիայից և Իտալիայից արտագաղթողների և նավաստիների կողմից: Այժմ տանգո նվագախմբի կարևոր գործիքներից է:
«Երկար ժամանակ է, ինչ Իտալիայի դեսպանությունը համերգներ չէր կազմակերպում Հայաստանում: Այսօրվա համերգը յուրահատուկ է այնքանով, որ հնչելու է բանդեոն: Տանգո երաժշտությունը բազմաթիվ երկրպագուներ է ձեռք բերել՝ այդ թվում բանդեոնի հիանալի հնչողության շնորհիվ: Համերգն ավելի նշանակալի է դառնում, որ նրան մասնակցում է հայ երաժշտության ինքնատիպ դեմքերից մեկը՝ վիրտուոզ-երաժիշտ Վահագն Հայրապետյանը»,- բացման խոսքում ասաց Հայաստանում Իտալիայի արտակարգ և լիազոր  դեսպան Ալֆոնսո դի Րիոզոն:
Բանդեոնահարը հնչեցրեց սեփական ստեղծագործություններ, ինչպես նաև Ալբինոնի, Պուչչինի, Աստոր Պիացցոլլա, Ազնավուր, Խաչատրյան՝ մտերմիկ միջավայր ստեղծելով դահլիճում: Հանդիսականն էլ ըստ արժանվույն գնահատեց իտալացի երաժշտի և ստեղծագործողի արվեստը:
«Երկրորդ անգամ եմ լինում Հայաստանում: Ժամանելով Սյունիք՝ կարող եմ ասել, որ տեսել եմ իրական Հայաստանը: Մեծագույն հաճույք է նվագել Կապանում, քանի որ դահլիճում տեսնում եմ մեծ թվով երիտասարդներ: Իտալիայում հաճախ նման բան չի կարելի տեսնել: Երիտասարդները հետաքրքրված չեն համերգներով և արվեստով»,- ասաց երաժիշտը և փորձեց կատակել,- «Կապանում իմ մեջ տպավորվեց լվացքապարանները, որ շենքից շենք են ձգվում: Երբ գնամ Իտալիա մի ստեղծագործություն պիտի գրեմ՝ «Կապանի լվացքները»»: