Դուք ասում եք` երկրում կա գյուղատնտեսական ապրանքների դեֆիցիտ, բայց գյուղացու ապրանքը տներում ուղղակի «վարի է գնում». Սոֆյա Հովսեփյանը` վարչապետին
28.03.2019 12:14
Դուք շեշտեցիք, որ երկրում կա որոշակի գյուղատնտեսական ապրանքների դեֆիցիտ, ես զանգահարեցի Արթիկի շրջանի 5 համայնքներ, որտեղ այս պահին կա 2000 տոննա գազար, 1500 տոննա կարտոֆիլ, 630 տոննա բազուկ, եթե մենք խոսում ենք դեֆիցիտի մասին, ապա գյուղացիները տեղյակ չեն, որ երկրում կա պահանջարկ և իրենց ապրանքը տներում ուղղակի «վարի է գնում». այս մասին ԱԺ-ում Հայաստանի Հանրապետության Կառավարության ծրագրի կատարման ընթացքի և արդյունքների մասին զեկույցի քննարկմանը` դիմելով ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին, ասաց ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Սոֆյա Հովսեփյանը:
«Այս խնդրում պետք է կամ պետական մոտեցում, կամ ուղղակիորեն իրազեկման բարձրացում, որպեսզի գյուղացիները կարողանան իրենց ապրանքն ավելի վաղ իրացնեն»,- ասաց պատգամավորը:
Վարչապետն էլ նշեց, որ ինքը խոսում էր ոչ թե երկրում դեֆիցիտի մասին, այլ արտերկրում դեֆիցիտի մասին, դրանք տարբեր բաներ են: «Ես ասում էի, որ պետք է խրախուսենք, որ արտահանման մեխանիզմներն աշխատեն: Ընկալման տարբերություն կա, թե կառավարությունն ինչ պետք է անի. պետք է վաճառի՞ գազարը, թե՞ պետք է աջակցի, որպեսզի գազարի վաճառքի և արտահանման մեխանիզմներ լինեն»,- ասաց վարչապետը և նշեց, որ հիմա կառավարությունն այդ քաղաքականությունը վարում է:
«Օրինակ` ինչո՞ւ գյուղացիները չեն միավորվում և կոլեկտիվ տնտեսություններ չեն ձևավորում, ինչո՞ւ իրենց ապրանքների վաճառքի և արտահանման համար կառավարման համակարգ չեն ձևավորում: Կառավարության խրախուսման մեթոդն առաջին հերթին ուսուցանումն է, գիտելիքի և իմացության բարձրացումը, երկրորդը` հնարավորինս էժան ֆինանսական միջոցներ տրամադրելը, որ այդ մեխանիզմներն աշխատեն: Մենք այդ քաղաքականությունը վարում ենք: Կոլեկտիվ տնտեսություններին ավելի ցածր տոկոսադրույքով վարկեր են տրվում, քան անհատ գյուղացիական տնտեսություններին»,- նշեց Նիկոլ Փաշինյանը:
Փաշինյանը հավաստիացրեց` իհարկե, պատգամավորի ասած հարցերով կառավարությունը կզբաղվի, բայց դա պետք է լինի համատեղ աշխատանք:
«Արտահանողները հավաստիացնում են, որ կարող են տարեկան 100 հազար տոննա Ձեր ասած ապրանքներն արտահանել, բայց դրա համար պետք է, որ այդ ապրանքը կուտակվի մի տեղ, որովհետև արտահանողը չի կարող գնալ և կիլո-կիլո գնել: Այս ծրագրերի վրա կաշխատենք: Ձեր ասած պրոբլեմը 20 տարի շարունակ կա, երբ որ գալիս է մի պահ, որ պարզվում է` բերքը չի իրացվել, գարունը եկել է հին գազարը մնացել է, բայց նորը սկսում է  հայտնվել շուկայում»,- ասաց վարչապետը:
Հովսեփյանն էլ նշեց՝ իսկապես, 25 տարի այդ խնդիրը կա: «Այսօր եթե խոսում ենք` կլինի, կլինի, բայց դրա համար մեծ քայլեր են պետք»,- ասաց նա: