Էրդողանը խոսում է Հայաստանի մասին եւ սպասում Բլինքենին
Թյուրքալեզու պետությունների կազմակերպության վեհաժողովում Թուրքիայի եւ Ադրբեջանի նախագահների ելույթը հերթական անգամ վկայում է, որ նրանք գործնականում որեւէ կերպ չեն հրաժարվում այն հավակնություններից, որ ունեն Հայաստանի հանդեպ քաղաքական պայմանների տեսքով: Էրդողանը հայտարարում է, որ Հայաստանը պետք է կատարի Ադրբեջանի հանդեպ իր պարտավորությունները: Թե ինչ «պարտավորությունների» մասին է խոսքը, ի՞նչ պարտավորություն նկատի ունի Էրդողանը, հստակ պարզ չէ: Միաժամանակ, նրանց այդ ելույթների պարագայում էլ պարզ չէ, թե ի՞նչ նկատի ունի Հայաստանի արտգործնախարարը, երբ ասում է, որ առաջիկայում կարող են մոտ ապագայում լավ նորություն ունենալ Հայաստան-Թուրքիա ցամաքային սահմանի բացման առումով: Օրեր առաջ Հայաստանի վարչապետ Փաշինյանն էր իհարկե ասել, որ կարող է իրականանալ երրորդ երկրների քաղաքացիների համար սահմանը բացելու պայմանավորվածությունը, որի մասին հայտարարվել է դեռեւս նախորդ տարվա հուլիսին երկու երկրների հատուկ բանագնացների չորորդ հանդիպումից հետո:
Ինքնին դեռ հարց է, թե ի՞նչ իմաստ ունի բացել ցամաքային սահմանը երրորդ երկրների քաղաքացիների համար, այդ ո՞ր երրորդ երկրի քաղաքացիներն են, որ օգտվելու են հայ-թուրքական սահմանից: Այս հարցերը կարող են ենթադրել ամենատարբեր պատասխաններ, բայց գլխավոր հարցը շարունակում է մնալ այն, թե Թուրքիայի ու Ադրբեջանի շարունակվող հռետորաբանության պայմաններում, որքանո՞վ է իրատեսական հայ-թուրքական հարաբերության առնչությամբ որեւէ «լավ նորություն»: Այդ հարաբերությունը կարեւոր է, կարեւոր է դիվանագիտական հաղորդակցությունը Հայաստանի եւ Թուրքիայի միջեւ: Սա անխոս: Բայց, տվյալ պարագայում գլխավոր խնդիրն այն է, որ այդ ամենը Թուրքիայի համար չծառայի մանրադրամ երրորդ երկրների հետ իր աշխարհաքաղաքական սակարկությունների համար:
Որովհետեւ, Էրդողանի հայտարարությունները՝ «Հայաստանի պարտավորությունների» մասին, անկասկած ուղղված են բոլորովին էլ ոչ Հայաստանին, այլ հենց աշխարհաքաղաքական խաղացողներին, հատկապես այն պարագայում, երբ նոյեմբերի 5-ին Թուրքիա կարող է այցելել եվրասիա-մերձավորարեւելյան մեծ երթուղով շրջագայություն սկսած ԱՄՄՆ պետքարտուղար Բլինքենը: Նա լինելու է Ճապոնիայում, Հարավային Կորեայում, Հնդկաստանում, Հորդանանում, Իսրայելում: Նրան սպասում են նաեւ Անկարայում, եւ անկասկած է, որ «հայկական պարտավորությունների» գինը Էրրդողանը բարձրացնում է նաեւ Բլինքենի հնարավոր աայցից առաջ։