Երեկո՝ նվիրված անմահ Կոմիտասին
Սեպտեմբերի 26-ին լրացավ հայ մեծ երգահան, խմբավար, բանահավաք, հայկական ազգային կոմպոզիտորական դպրոցի հիմնադիր Կոմիտասի (Սողոմոն Սողոմոնյան) 155-ամյակը։ Կոմիտասի գիտական և ստեղծագործական գործունեությունը նոր էջ բացեց հայ երաժշտական մշակույթի պատմության մեջ։ Կոմիտաս գիտնականը նպատակ ուներ աշխարհին ներկայացնել հայկական երաժշտական հարուստ մշակույթի ավանդույթները և ապացուցել, որ «հայն ունի ինքնուրույն երաժշտություն»։
Քաջարանի մշակույթի պալատը նախաձեռնել էր ուսուցողական-երաժշտական երեկո՝ ծանոթացնելու մատաղ սերնդին մեծ երգահանի կյանքի և ստեղծագործական ժառանգությանը։
«Մենք, - ինչպես իր խոսքում նշեց  Քաջարան համայնքի հոգևոր հովիվ տեր Շիրակ քահանա Խանոյանը, - կարևորում ենք մատաղ սերնդի՝ դեռ վաղ տարիքից իր ակունքներին մոտ լինելը, որը կնպաստի ազգային արժեհամակարգի ձևավորմանը»։
Միջոցառման մասնակիցները մշակույթի պալատի երաժիշտների  կատարմամբ ունկնդրեցին  Կոմիտասի հայտնի ստեղծագործություններ:
Պարային կատարումներով ելույթ ունեցան «Նռանե» պարային համույթի սաներն ու մենապարուհի Սառա Ստեփանյանը, իսկ հանդիսատեսը հնարավորություն ունեցավ շուրջպար բռնել «Շորոր» ստեղծագործության մեղեդու ներքո։
Երեկոն եզրափակվեց «Մի հանճարի պատմություն» անիմացիոն ֆիլմի ցուցադրությամբ, որը ներկաներին ևս մեկ անգամ ներկայացրեց Կոմիտասի գործունեությունը։
Կոմիտասը մեր ժողովրդի հպարտությունն է նրա գործը՝ մեր ազգային անսպառ հարստությունը։