Երևանը Մոսկվայից դիվանագիտական և ռազմական օգնություն է ակնկալում, դիմումը պատրաստվում է. ԱԽ քարտուղար
Երևանը Մոսկվայից դիվանագիտական և ռազմական օգնություն է ակնկալում, Մոսկվայում ընթացող ԱՊՀ պետությունների Անվտանգության խորհուրդների քարտուղարների հանդիպմանն, ըստ ռուսական «Կոմերսանտի», հայտարարել է Հայաստանի Անվտանգության խորհրդի քարտուղարը։ Արմեն Գրիգորյանն ընդգծել է, թե նախապատրաստվում է Երևանի գրավոր դիմումը Մոսկվային։
Երեկ հենց Գրիգորյանն էր հայտարարել, թե Հայաստանը իր տարածքային ամբողջականությունը պաշտպանելու կոչով դեռ բանավոր ընթացակարգով դիմում է ռազմավարական դաշնակցին՝ հիշեցնելով 1997 թվականից երկու երկրների միջև գործող պայմանագիրը։
«Այժմ ադրբեջանական զինուժը գտնվում է Հայաստանի ինքնիշխան տարածքում։ Սա ագրեսիայի ակտ է։ 1997 թվականին Հայաստանն ու Ռուսաստանը պայմանավորվել են փոխադարձաբար օգնել միմյանց նման դեպքերում։ Այս առումով մենք դիմեցինք Ռուսաստանին»,- «Կոմերսանտին» ասել է Արմեն Գրիգորյանը:
Ճշտող հարցին, թե Երևանը Մոսկվայից ինչպիսի՞ օգնություն է ակնկալում՝ ռազմակա՞ն, թե՞ դիվանագիտական, Գրիգորյանն ասել է, որ կողմ է խնդրի դիվանագիտական ճանապարհով լուծմանը, բայց եթե դա անհնար լինի, ապա պետք է խնդիրը լուծել ռազմական ճանապարհով։
Հայաստանի արևելյան սահմանագոտում երեկ ինտենսիվ մարտեր էին՝ հրետանու ներգրավմամբ։ Պաշտոնական Երևանը շեշտում է, որ ադրբեջանական ուժերը ներխուժել են Հայաստանի ինքնիշխան տարածք, Բաքուն պնդում է, թե հայկական կողմն է «սադրանքի դիմել»։ Երեկոյան Ռուսաստանի միջնորդությամբ կրակը դադարեցվեց։
«Ռուսական կողմի ակտիվ մասնակցության շնորհիվ ռազմական գործողությունները դադարեցվեցին, սակայն խնդիրը չլուծվեց, քանի որ ադրբեջանական զինուժը շարունակում է մնալ Հայաստանի ինքնիշխան տարածքում»,- ռուսական «Կոմերսանտի» հաղորդմամբ՝ ամփոփել է Հայաստանի Անվտանգության խորհրդի քարտուղարը՝ հղում անելով խորհրդային տարիների քարտեզներին։
Արմեն Գրիգորյանը երեկ ասել էր, թե Հայաստանն առաջնահերթ կարծում է, որ Ռուսաստանի Դաշնության և ՀԱՊԿ-ի միջոցով հնարավոր է ճգնաժամը լուծել, սակայն Հայաստանի իշխանությունները չեն բացառում նաև այլ գործընկերներին դիմելու սցենարը։
ՌԴ անվտանգության խորհրդի տարածած հաղորդագրության մեջ առայժմ մանրամասներ չկան մասնակիցների ելույթներից։ Նշվում է միայն, որ հանդիպմանը մասնակցում է Ռուսաստանի Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Նիկոլայ Պատրուշևը, Ադրբեջանի Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Ռամիլ Ուսուբովը և Հայաստանի Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը։ Միևնույն ժամանակ «Կոմերսանտի» աղբյուրը հայտնում է, որ ԱՊՀ ԱԽ ղեկավարների հանդիպման շրջանակում նախատեված չէ որևէ շփում Հայաստանի և Ադրբեջանի անվտանգության խորհրդի քարտուղարների միջև: