Եթե հանքարդյունաբերությունը համապատասխանի բնապահպանական ամենաբարձր չափանիշներին, կարող են լինել նոր հանքեր. Ն. Փաշինյան
Կառավարության ծրագրի քննարկմանը «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Միքայել Զոլյանի հարցը՝ ուղղված ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին, վերաբերում էր հանքարդյունաբերությանը: Նա, մեջբերելով ծրագրի՝ այս ոլորտին վերաբերող հատվածը, հետաքրքրվեց, թե այսինքն՝ նոր հանք հիմնադրելու համար ավելի հե՞շտ է լինելու, քանի որ ծրագրում նշված է, որ ընթացակարգերն ավելի կպարզեցվեն:
«Այո, պայմանով, որ պետք է հաշվի առնեն, որ հանքաարդյունաբերությունը մեր տնտեսությունում պետք  է համապատասխանի բնապահպանական ամենաբարձր չափանիշներին: Մենք ասում ենք՝ այո՛, պետք է լինի հանքարդյունաբերություն, բայց այն չպետք է լինի այնպիսին, ինչպիսին այսօր է: Պետք է լինի բնապահպանական ամենաբարձր չափանիշներին համապատասխանող, մարդկանց աշխատանքային իրավունքները պետք է հաշվի առնվեն, ազդակիր համայնքների կարիքը պետք է հաշվի առնվի, կոռուպցիոն ռիսկերը նվազեցվեն, և թափանցիկ հավասարակշռման էլեմենտներն ավելի գերակշռեն»,-ասաց նա:
Զոլյանը հարցրեց, թե այսինքն՝ կարո՞ղ են լինել նոր հանքեր, ինչին ի պատասխան Փաշինյանը նշեց. «Եթե բնապահպանական ամենաբարձր չափանիշներին համապատասխանի հանքարդյունաբերությունը, այո՛, կարող են լինել նոր հանքեր, եթե ոչ, ուրեմն չեն կարող լինել»:
Իսկ թե հինգ տարի անց ինչ դեր պետք է ունենա հանքարդյունաբերությունը ՀՀ տնտեսության կառուցվածքում, ՀՀ վարչապետը նշեց, որ այսօր տնտեսության կառուցվածքի մեջ խոշոր հատվածը ավանդական գյուղատնտեսությունն է, մի խոշոր  հատված էլ հանքարդյունաբերությունը, որ 2018թ. անկում է ապրել՝ օբյեկտիվ և սուբյեկտիվ պատճառներով: «Մեր պատկերացումն այն է, որ արտահանման ծավալներում ՀՀ հանքարդյունաբերության տեսակարար կշիռը պետք է նվազի և ավելանա բարձր տեխնոլոգիական արտադրանքի արտահանումը ՀՀ արտահանման ծավալների մեջ»,- ասաց նա:
Նիկոլ Փաշինյանը շեշտեց, որ պետք է մի բան արձանագրել, որ աշխարհում չկա այնպիսի պետություն՝ լինի քաղաքակիրթ և ոչ միայն, որտեղ հանքարդյունաբերություն չկա: «Բոլոր երկրներում կա, պարզապես բերվում է բարձր ստանդարտների, որպեսզի այն վնաս չհասցնի»,- ասաց նա: