Գեոպարկեր Գեղարքունիքի, Վայոց ձորի եւ Սյունիքի մարզերում
Փետրվարի 18-ին Շրջակա միջավայրի նախարար Ռոմանոս Պետրոսյանն ընդունել է ՀՀ Գիտությունների ազգային ակադեմիայի Երկրաբանական գիտությունների ինստիտուտ ՊՈԱԿ-ի փոխտնօրեն Լիլիթ Սահակյանին եւ Գեոդինամիկայի եւ երկրաբանական վտանգների լաբորատորիայի վարիչ Արա Ավագյանին։ Հանդիպման ընթացքում քննարկվել է ՀՀ Գիտությունների ազգային ակադեմիայի կողմից նախաձեռնած «Գեոպարկը որպես տնտեսության կայուն զարգացման եւ բնապահպանության խթան Գեղարքունիքի, Վայոց ձորի եւ Սյունիքի մարզերում»  ծրագիրը։
Գեոպարկը հատուկ պահպանվող կարգավիճակ ունեցող տարածաշրջան է, որի տարածքում հստակ բացահայտված է Երկիր մոլորակի երկրաբանական պատմությունը, տեղական լանդշաֆտի ձեւավորումը, օգտակար հանածոների հանքավայրերի եւ ապարների ձեւավորումը, նախապատմական կենդանիների բրածո մնացորդների մասսայաբար պահպանումը:
Հայաստանի Հանրապետությունում գեոպարկի տարածքի ընտրությունը հիմնված է եղել երկրաբանության ոլորտում կուտակված գիտելիքների, ինչպես նաեւ ծրագրի մասնակիցների երկարամյա փորձի վրա։ Հաշվի է առնվել նաեւ մարզերի զարգացվածության մակարդակը եւ տնտեսական լրացուցիչ խթանման անհրաժեշտությունը։
Գեոպարկերի հիմնումը ոչ միայն կխթանի մարզերում էկոկրթության ու էկոլոգիական մշակույթի ձեւավորումը ու արմատավորումը, այլեւ կնպաստի Վայոց ձորի, Գեղարքունիքի եւ Սյունիքի մարզերի ճանաչելիության բարձրացմանը:
Նախարարը գործընկերներին հավաստիացրել է, որ կարվի հնարավորը՝ Շրջակա միջավայրի նախարարության եւ Գիտությունների ազգային ակադեմիայի մասնագետների ներուժը եւ մասնագիտական փորձը համատեղելու եւ փոխգործակցությունն ընդլայնելու ուղղությամբ։