Հալիձորում տեղի ունենցավ «Ոչխարների խուզում» երկրորդ փառատոնը
«ՏաԹեւեր» ճոպանուղու «Հալիձոր» կայանի հարակից տարածքում հունիսի 6-ին անցկացվեց «Ոչխարների խուզում» փառատոնը, որի հիմնական նախաձեռնողը «Տաթեւի վերածնունդ» ծրագիրն իրականացնող «Հայաստանի զարգացման նախաձեռնություններ» (IDeA) հիմնադրամն է:
Արդեն երկրորդ անգամ անցկացվող փառատոնի հիմնական նպատակը Տաթեւը որպես զբոսաշրջային ուղղություն գրավիչ դարձնելն է եւ «Տաթեւի վերածնունդ» ծրագրում ընդգրկված ինը համայնքների սոցիալ-տնտեսական կյանքի աշխուժացմանը նպաստելը:
Բացի ոչխարների խուզման հետաքրքրաշարժ մրցույթից ու մրցանակաբաշխությունից, փառատոնի ընթացքում կազմակերպվեցին նաեւ տարբեր միջոցառումներ՝ ազգային երգ ու պար, մարզական մրցույթներ, ազգային եւ՝ կոնկրետ տարածաշրջանին բնորոշ ուտեստների համտես, ազգային տարազներով լուսանկարահանում՝«Մարաշլյան» ֆոտոստուդիայի կողմից:
«Տաթեւի վերածնունդ» ծրագրում ընդգրկված յուրաքանչյուր համայնք ներկայացել էր առանձին տաղավարով՝ զբոսաշրջիկներին առաջարկելով սեփական արտադրանքը:
«Այս փառատոնի, ինչպես նաեւ տարածաշրջանում իրականացվող IDeA հիմնադրամի մյուս նախաձեռնությունների գլխավոր նպատակը տարածաշրջանի համայնքների զարգացմանը նպաստելն է՝ հիմնականում զբոսաշրջության միջոցով: Այսպիսի միջոցառումները լավ հնարավորություն են, որպեսզի զբոսաշրջիկներն այցելեն Տաթեւ, հյուրընկալվեն համայնքներում գործող B&B դասի հյուրատներում, օգտվեն տեղի բարիքներից՝ այդ կերպ նպաստելով, որպեսզի համայնքներում եւս համապատասխան առաջարկներ ձեւավորվեն: Այս ամենից բացի, փառատոնը նաեւ հետաքրքիր միջոցառումն է, որը զբոսաշրջիկներին տեղի հետաքրքիր ավանդույթներին ծանոթանալու հնարավորություն է ընձեռում»,-ընդգծում է IDeA հիմնադրամի գլխավոր տնօրեն Արմեն Գեւորգյանը:
«Տաթեւի վերածնունդ» ծրագրի ղեկավար Հայկ Թութունջյանը նշում է, որ աշխատում են տարածաշրջանում գործող մոտ քսան B&B դասի հյուրատների հետ, աջակցություն եւ խորհրդատվություն է ցուցաբերվում, որպեսզի նրանք համապատասխան կարողություններ ստեղծեն եւ ի վիճակի լինեն պատշաճ որակի ծառայություններ մատուցել:
«Փառատոնից ակնկալվող արդյունքը համայնքային տնտեսությունների զարգացումն է: Այսինքն, զբոսաշրջիկը, այսպես ասած, պետք է գա, վայելի փառատոնը ու տարբեր ծառայություններ ստանալով՝ գումար թողնի համայնքում: Մենք ուրախ ենք, որ շատ զբոսաշրջային ընկերություններ ոչխարների խուզման փառատոնն արդեն ներառում են իրենց առաջարկներում եւ ժամանակացույցերում»,-նշում է Հայկ Թութունջյանը:
Ոչխարների խուզման մրցույթին նույնպես մասնակցում են «Տաթեւի վերածնունդ» ծրագրում ընդգրկված եւ տարածաշրջանի այլ համայնքների բնակիչներ: Ութ համայնքից ընտրված ինը մասնակիցները երեք փուլերով մրցեցին հաղթողի կոչմանն արժանանալու համար: Ժյուրին որոշեց հաղթողին՝ հաշվի առնելով խուզման տեւողությունն ու որակը:
Առաջին տեղն զբաղեցրեց Վերիշեն համայնքից Սեյրան Մկրտչյանը, երկրորդ եւ երրորդ տեղերը՝ համապատասխանաբար Շուռնուխ համայնքի բնակիչ Գարեգին Դալլաքյանը եւ Խոտ համայնքի բնակիչ Հրանտ Գալստյանը: Փառատոնի կազմակերպիչների կողմից հաղթողներին խրախուսական մրցանակներ շնորհվեցին:
Փառատոնը կազմակերպվում է «Տաթեւի վերածնունդ», «Հայրենիքի զարգացման նախաձեռնություն» հիմնադրամների եւ «Ռազմավարական զարգացման գործակալություն» ՀԿ -ի հետ համատեղ, գործընկերն է Գորիսում գործող Կանանց զարգացման «Ռեսուրս Կենտրոն» հիմնադրամը, հովանավորներն են «Գոլդեն Գրեյփ Արմաս» եւ Pepsi ընկերությունները: