Հանուն մաքուր եւ առողջ կենցաղի
Գորիսի Գ. Աշոտի անունը կրող մշակույթի տանը հավաքվածները հրավիրված էին մասնակցելու «Մաքուր դաշինք» ծրագրի հերթական բաղադրիչի քննարկմանը: Այն ֆինանսավորվում է Եվրամիության կողմից եւ նպատակ ունի աջակցելու Սյունիքի մարզի բազմաբնակավայր Գորիս եւ Գորայք համայնքների ութ բնակավայրերին` հիմնելու եւ բարելավելու աղբահանության համայնքային ծառայությունը:
Որ, իրոք, այսօր ամենուր համայնքների առջեւ ծառացած խնդիրներից իրենից առաջնահերթություն է ներկայացնում աղբահանության ճիշտ կազմակերպումը, դա անվիճելի իրողություն է: Աղբահանության ճիշտ կազմակերպում. նշանակում է, որ համայնքն ապրում է մաքուր, առողջ կենցաղով, մարդկանց մեջ ձեւավորվել է աղբը դրա համար նախատեսված վայրում թափելու մշակույթ, համայնքի բնակիչները պատասխանատվություն են կրում իրենց բնակավայրերում սանիտարահիգիենիկ պայմանների ստեղծմանը նպաստելը, կան աղբամաններ, աղբատար մեքենաներ, աղբահանությունը կատարվում է ժամանակին: Իսկ դրա համար անհրաժեշտ է նաեւ բարձրացնել մարդկանց իրազեկությունը, որն էլ իր հերթին կնպաստի մարդկանց գիտակցության վրա, եւ նրանք կենցաղային աղբը կթափեն աղբամանների մեջ:
Քննարկման մասնակիցներից Գորիս համայնքի ղեկավար Վաչագան Ադունցը, Գորիսի համայնքների միության նախագահ Գրիշա Հարությունյանը, Վերիշեն, Քարահունջ, Ակներ բնակավայրերի լիազոր ներկայացուցիչներ Արարատ Օրդյանը, Լուսինե Ավետյանը, Սպարտակ Մինասյանը, ուրիշներ, առաջարկում էին տարբեր մոդելներ` աղբահանության նորմալ ընթացք ապահովելու ուղղությամբ: Ինչ մոդել ընտրել, որ այն լինի արդյունավետ, որ այլեւս փողոցներում, թաղամասերում, գետում, ձորերում աղբի «հանքավայրեր» չլինեն: Առաջարկվող բոլոր մոտեցումները հետաքրքիր էին եւ գործ դառնող: Առաջարկվում էր նաեւ ըստ ժամանակացույցի կազմակերպել աղբահանությունը, որի պարագայում կլինի ֆիքսված ժամ, եւ տնատիրություններն աղբը կլցնեն աղբատար մեքենաները: Իսկ եթե բնակիչն այդ ժամին աշխատանքի է, ինչ անել նման դեպքում:  Սեփական տների մոտ աղբամանների տեղադրումը եւս խնդիրներ է առաջացնում. ոչ ոք չի համաձայնում իր տան մոտ աղբաման տեղադրել: Բազմաբնակարան շենքերի մոտ աղբամանների տեղադրումն էլ իր խնդիրն ունի. կատուները, շները մտնում են աղբամանների մեջ` կեր գտնելու համար աղբը ցաք ու ցրիվ տալիս, հաճախ էլ բնակիչներն աղբի տոպրակը հեռվից նետում են աղբարկղ` իրենց ռմբարկու ֆուտբոլիստի տեղ դրած եւ, խնդրեմ, արդյունքը. աղբի տոպրակը հայտնվում է այլ տեղում: Դրա համար էլ քամոտ օրերին թաղամասերում տոպրակների «շուրջպար» է սկսվում:
Կոնկրետ ոչ մի մոդելի վրա կանգ չառան քննարկման մասնակիցները: Բոլոր առաջարկություններն իրենցից հետաքրքրություն ներկայացնելուց բացի ունեին թերի եւ դրական կողմեր: Առաջիկայում բոլոր առաջարկությունները վերջնական տեսքի կբերվեն եւ համայնքներում աղբահանության կազմակեպումը բարելավելու համար տվյալ համայնքին բնորոշ լուծումներ կտրվեն:
Բացի դրանից՝ «Մաքուր դաշինք» ծրագրի շրջանակներում  Գորիս եւ Սիսիան համայնքները կստանան մեկական աղբատար մեքենա, աղբարկղներ, կցանկապատվեն նշված համայնքների գլխավոր աղբավայրերը: