Հայաստանը Ադրբեջանին է փոխանցել հերթական առաջարկը, որում «բացառապես փոխհամաձայնեցված տեքստն է»
Հայաստանը ևս մեկ անգամ վերահաստատում է իր ամուր նվիրվածությունը խաղաղության օրակարգին․ այսօր ֆրանսիացի պաշտոնակից Ստեֆան Սեժուրնեի հետ համատեղ ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը։
Նախարարի խոսքով՝ հայկական կողմը փոխանցել է իր հերթական խմբագրական առաջարկները, որոնցում բացառապես Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև արդեն փոխհամաձայնեցված տեքստն է:
«Տարբեր շատ գործընկերներ տարբեր փուլերում ներկա են եղել այս գործընթացին, նկատի ունեմ, գործընկեր պետություններ, բայց ուզում եմ նորից նշել Ֆրանսիայի աջակցությունը Հայաստանին այս գործընթացում, Ֆրանսիայի աջակցությունը խաղաղության հաստատմանը, այդ տեսլականին, և այս ամենի համար ևս ուզում եմ մեր երախտիքը հայտնել և ասել, որ այդ աջակցությունը շատ զգալի է և կարևոր:
Ամփոփելով՝ կրկին ասեմ, որ մենք օր առաջ պատրաստ ենք ստորագրել խաղաղության համաձայնագիրն այն տեքստով, որն արդեն համաձայնեցված է Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև: Համաձայնագիր, որով, ըստ էության, երկու երկրները միմյանց տարածքային ամբողջականությունը կճանաչեն Ալմա-Աթայի հռչակագրի հիման վրա: Մի փաստաթուղթ, որը, ի թիվս այլ բաների, սահմանում էր Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանները. դրանք այն սահմաններն են, որոնք գոյություն են ունեցել Խորհրդային Միության շրջանում, դրա փլուզման պահին երկու երկրների միջև»,- հայտարարել է Արարատ Միրզոյանը։
Մինչդեռ իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությունը չի կարող ասել հստակ ժամկետներ, թե երբ Հայաստանը և Ադրբեջանը կկնքեն խաղաղության պայմանագիրը։
Սեպտեմբերի 16-ին խորհրդարանական ճեպազրույցների ժամանակ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության քարտուղար Արթուր Հովհաննիսյանը, մեկնաբանելով հարցը, ասել է․ «Ժամկետների մասին, բնականաբար, չենք խոսում, որովհետև գործընթաց է տեղի ունենում։ Լավ կլիներ, որ կարողանայինք ժամկետների մասին խոսել, բայց, ցավոք, հիմա չենք կարող։ Միջազգային գործընկերների աջակցություն կա։ Թե որքանով է մեծ ճնշումը Ադրբեջանի վրա, կարող ենք դատել տեղի ունեցող իրադարձություններից, նաև՝ տարբեր երկրների պաշտոնատար անձանց հայտարարություններից: Այո, Ադրբեջանում կազմակերպվելիք միջոցառումը բավականին կարևոր է, ներկայացուցչական կազմ է լինելու Բաքվում։ Մենք հույս ունենք, որ մեր միջազգային գործընկերները կաջակցեն մեզ խաղաղության օրակարգը առաջ տանելու համար։ Ե՞րբ կստորագրվի, ի՞նչ ժամկետներում, ի՞նչ տեսքով՝ սրա մասին շատ ենք խոսել»։