«Հայրենասիրության» աճուրդ Դավիթ Լոքյանի դերակատարմամբ
Հայաստանի Հանրապետության տարածքային կառավարման ու զարգացման նախարար Դավիթ Լոքյանի սյունիքյան առնչությունները վերջին օրերին քննարկման առարկա են դարձել մարզում:
Դա սկիզբ առավ այն բանից հետո, երբ նախարարը գիտակցաբար հիմք ընդունեց Վահե Հակոբյանի հորինած թվերը եւ համայնքների սեփական եկամուտների հավաքման տեսակետից Սյունիքը հռչակեց հանրապետության լավագույն չորս մարզերից մեկը:
Ստի այդ հրավառությունն առիթ դարձավ, որ մարդիկ հիշեն տարօրինակ մի քանի իրողություն՝ կապված տարածքային կառավարման ու զարգացման նախարարի վերջին մեկուկես տարվա սյունիքյան գործունեության հետ:
Ահավասիկ. Սյունիքից Դավիթ Լոքյանին հղած բազմաթիվ դիմումներ օրենքով սահմանված կարգով ընթացք չեն ստացել:
Վարչապետ Կարեն Կարապետյանին ուղղված դիմում-նամակները նույնպես, որ վերահասցեագրվել են տարածքային կառավարման ու զարգացման նախարարին, պատշաճ ընթացք չեն ստացել:
Դավիթ Լոքյանի մասին մայրաքաղաքային անհայտ մի կայքում օրեր առաջ պատվիրված մի նախադասություն գրվեց. ժամեր հետո արձագանքեց, որովհետեւ իր անձին էր վերաբերվում: Բայց իր պաշտոնավարման ընթացքում Սյունիքը վերածվեց եռացող կաթսայի, գրեթե ամեն շաբաթ մամուլը լրջագույն հարցեր բարձրացրեց մարզի վերաբերյալ, մինչդեռ ինքը երբեւէ չհամարձակվեց մեկ բառով անգամ արձագանքել այդ արտառոցություններին եւ խեղկատակություններին:
Ինչո՞ւ:
Հարցին մի քանի օր առաջ պատասխանել ենք՝ Դավիթ Լոքյանը կապանյան «Վայբլ» ընկերության չորս բաժնետերերից մեկն է:
Ընկերության հիմնադիրն ու սեփականատերն Արտուր Աթայանն էր, բայց կուսակից ընկերները նրանից խլեցին այդ ձեռնարկությունը:
«Վայբլը», ինչպես նշել ենք, բացառապես զբաղված է կրի արտադրությամբ, իսկ կիրը հանքարդյունաբերության մեջ (հարստացուցիչ ֆաբրիկայում) պարտադիր օգտագործվող բաղադրիչներից է: Ասել է թե՝ «Վայբլը» կարող է գործել միայն այն դեպքում, երբ «Զանգեզուրի ՊՄԿ» ՓԲ ընկերությունը գնի նրա արտադրանքը (Կապանի եւ Ագարակի լեռնահանքային կոմբինատների պահանջարկն այդ առումով անհամեմատ քիչ է): Եթե Քաջարանը ձեռնպահ մնա եւ կիրը գնի հարեւան Պարսկաստանից, ապա «Վայբլը» կանգ կառնի, իսկ բաժնետերերը շահութաբաժին չեն ունենա:
Մի քանի անգամ կոմբինատի ղեկավարները դեղին քարտ են ցույց տվել «Վայբլի» բաժնետերերին՝ ինչ-ինչ սխալ բառեր կամ նախադասություններ պատահաբար արտաբերելու համար, եւ կիրը ձեռք է բերվել Իրանի Իսլամական Հանրապետությունից:
Ահա, թե ինչու «Վայբլի» բաժնետերերը նորահարսին բնորոշ հնազանդություն են ցուցաբերում Վահե Հակոբյանին:
Եվ խոսքն այս դեպքում ամենեւին էլ փոքր գումարի մասին չէ: Մեկ բաժնետիրոջ ամսական շահաբաժինը (ըստ մեր ունեցած տեղեկությունների) 5-6 մլն դրամ է:
Հիմա եկեք Դավիթ Լոքյանի դրության մեջ մտնենք՝ կշեռքի մի նժարին Սյունիքն է՝ իր հոգսերով, պրոբլեմներով, փորձանք մարզպետով, մյուս նժարին՝ ամսական 5-6 մլն դրամ շահաբաժինը:
Ի՞նչ անի ազնվագույն մարդու ծիրանիով ու հավերժական նախարարը. պետական շահը մի կերպ կդիմանա կամ էլ թող չդիմանա: Բայց ինքը, ինքն ինչպե՞ս հրաժարվի իր շահաբաժնից եւ դեմ գնա մարզպետի ապօրինություններին: Այնպես որ՝ Սյունիքի հերն էլ անիծած, կարեւորը կրի գործն է…
Դրանով, սակայն, Սյունիքում իրականացվող տարածքային քաղաքականությունը չի ավարտվում: Պետք է ցույց տալ նաեւ, որ Վահե Հակոբյանն ու Դավիթ Լոքյանն այդ ամենն անում են հայրենասիրությունից դրդված եւ հանուն Հայաստանի Հանրապետության: