Հազվագյուտ ջութակների ցուցահանդես Կապանի միջազգային երաժշտական փառատոնի շրջանակում
Հուլիսի 4-8-ը Կապանի արվեստի պետական քոլեջի նախասրահում փառատոնը նախաձեռնողների կողմից կազմակերպվել էր անտիկվար ջութակների ցուցահանդես։ Ցուցադրված էին երկու Ստրադիվարիուսի և երեք Ջուզեպե Գվարների դել Ջեզուի հինավուրց ջութակներ։
Հուլիսի 8-ի առավոտից ջութակները պիտի տեղափոխվեին իրենց մշտական գտնվելու վայր՝ Լոնդոն։ Իսկ մինչ հրաժեշտը Ֆլորիան Լեոնարդը, ով 1982 թվականից ղեկավարում է Florian Leonhard Fine Violins-ը ջութակի վաճառքով զբաղվող առաջատար ընկերություններից մեկն աշխարհում, անհրաժեշտ բացատրություններ տվեց հազվագյուտ այդ ջութակների պատրաստման, դրանց ստեղծման ժամանակաշրջանի, հնչողության մասին։ Ընկերության գործունեության ուղղություններից են աջակցությունը տաղանդավոր երաժիշտ կատարողներին և երաժշտական փառատոներին, մանավանդ երիտասարդ երաժիշտներին, ովքեր վստահորեն իրենց տեղն են գտնելու երաժշտական աշխարհում։
Այնուհետև ջութակները տեղափոխվեցին բեմահարթակ, որտեղ ջութակահարներ Հայկ Կազազյանը, Հրաչյա Ավանեսյանը, Էլլի Սուն մեղեդիներ հնչեցրին հազվագյուտ այդ գործիքներից, դրանցով նվագելու հնարավորություն տրվեց մի քանի պատանի ջութակահարի։ Հպարտություն կար նրանց դեմքերին, քիչ բան չէ նվագել մի գործիքով, որ պատրաստվել է 1727 թվականին։  Իսկ դահլիճում գտնվողները վայելեցին երաժշտական  այդ գործիքների կատարյալ հնչողությամբ մեղեդիները։
«Կաշխատենք նորից գալ Կապան, ուրիշ գործքիներ բերել և հնարավորություն ընձեռել, որ համերգներին նաև մեր բերած գործիքներով նվագեն», - հրաժեշտից առաջ ասաց Ֆլորիան Լեոնարդը։