ՀՀԿ վարկանիշը Կապանում՝ ըստ վերջին տարիների ընտրությունների արդյունքների
2017թ. ապրիլի 2-ին Կապան քաղաքում ընտրելու իրավունք ունեցող 30790 քաղաքացուց քվեարկությանը մասնակցեց, ինչպես ասվել է, 19507 հոգի (63.35 տոկոս):
Մասնակիցներից 7839-ը կամ 40.2 տոկոսը քվեարկեց հօգուտ ՀՀԿ-ի:
Առայժմ արձանագրություններում չի երեւում այն ընտրողների քանակը, ովքեր քվեարկել են հօգուտ ՀՀԿ-ի՝ ձայն չտալով որեւէ ռեյտինգայինի:
Եվ, այդուհանդերձ, ինչպե՞ս կարելի է գնահատել Հայաստանի հանրապետական կուսակցության դիրքերը Կապան մարզկենտրոնում. դա, ի դեպ, մարզկենտրոնում հետընտրական օրերին ամենաքննարկվող հարցերից է:
Հարցի հանդեպ մեր վերաբերմունքն արտահայտելու այլ եղանակ չգտնելով՝ նպատակահարմար գտանք մի քանի համեմատություն անել՝ եզրակացությունը թողնելով ընթերցողին:
Համեմատություն 1
2007թ. ԱԺ ընտրություններում (համամասնական ընտրակարգ) Կապան քաղաքը ՀՀԿ-ին տվեց 8143 քվե՝ քվեարկությանը մասնակցած 19366 ընտրողից (անվավեր քվեաթերթիկները հանած), որը կազմում է մասնակիցների 42.04 տոկոսը:
2012թ. ԱԺ ընտրություններում (համամասնական ընտրակարգ) Կապան քաղաքը ՀՀԿ-ին տվեց 8680 քվե՝ քվեարկությանը մասնակցած 20421 հոգուց (անվավեր քվեաթերթիկները հանած), որը կազմում է մասնակիցների 42.5 տոկոսը:
Համեմատություն 2
2007թ. ԱԺ ընտրություններում (մեծամասնական ընտրակարգ) ՀՀԿ թեկնածու Վահե Մաքսիմի Հակոբյանը Կապան քաղաքում ստացավ 14869 ձայն:
2012թ. ԱԺ ընտրություններում (մեծամասնական ընտրակարգ) պատգամավորի նույն թեկնածուն Կապան քաղաքում ստացավ 11299 ձայն՝ քվեարկությանը մասնակցած 19943 ընտրողից: Ասել է թե՝ Կապան քաղաքի ընտրողների 56.6 տոկոսը գնաց ՀՀԿ թեկնածուի հետեւից:
Համեմատություն 3
ՀՀԿ-ի կողմից Կապան համայնքի ղեկավարի թեկնածու առաջադրված Աշոտ Հայրապետյանը 2016թ. հոկտեմբերի 2-ի ՏԻՄ ընտրություններում ստացավ կապանցի ընտրողների 48.29 տոկոսի քվեն (8702 ձայն 18022 մասնակցից):
ՀՀԿ թեկնածու նույն Աշոտ Հայրապետյանը 2012թ. սեպտեմբերի 9-ի ՏԻՄ ընտրություններում ստացել էր 10261 քվե՝ քվեարկությանը մասնակցած 17365 հոգուց, որը կազմում է մասնակիցների 59.1 տոկոսը:
Իսկ եզրակացությունը, ինչպես խոստացանք, թողնում ենք ընթերցողին: