Հրահատ Կարապետյան․ ընկերներին մենակ չթողեց
Հրահատ Փայլակի Կարապետյան ծնվել 1983 թ դեկտեմբերի 2-ին Սիսիան քաղաքում: Տեղի թիվ 2 դպրոցն ավարտելուց հետո ուսումը շարունակել է ԴՕՕՍԱՖ-ում։ Այնուհետև 2001 թ զորակոչվել է հայոց բանակ՝ ծառայել Էջմիածնում:
Զորացրվելուց հետո որոշ ժամանակ աշխատել է Շաքիի քարի արտադրամասում։ Սոցիալական խնդիրների պատճառով մեկնել՝ ՌԴ , 2 տարի այնտեղ աշխատելուց հետո վերադարձել է հայրենիք: Նա գտնում էր, որ հայրենիքն ուրիշ է, միևնույնն է օտար հողում մնում ես օտար, քո հայրենիքն է քեզ ուժ տվողը: Ամուսնացել է  Հասմիկ Կարապետյանի հետ և ունեցել 3 զավակ։
Հասմիկի ու Հրահատի ընտանիքը հարեւաններն օրինակելի են բնորոշում, «Ափսոս, Հրոն լավ տղա էր, երեխաների համար շատ ենք տխրում՝ հորը շատ էին սիրում, կինն էլ էր նրան շատ նվիրված, դաժան է պատերազմը, շատ-շատ տներ քանդեց, երանի խաղաղությունը հարատեւ լինի․․․»։
2013 թ պայմանագրային ծառայության է անցել Սիսիանի զորամասում։
Ծառայության ընթացքում հազար ու մի դժվարություն է տեսել, բայց երբեք չի բողոքել ծառայությունից, համարում էր, որ դժվարությունը տղամարդու համար է, միայն ընտանիքի անդամների համար էր անհանգստանում, հորդորում չանհանգստանալ։
2020 թ սեպտեմբերի 27-ին Ադրբեջանը պատերազմ սկսեց Սիսիանի զորամասի ծառայողները խումբ-խումբ մեկնում էին Արցախ՝ Սյունիքի դարպասն ու իրենց տունը պաշտպանելու։ Հոկտեմբերի 10-ին Արցախ մեկնող  մեքենաներից մեկում էր Հրահատը։ Ընկերները պատմելով՝ հրամանատարը դիրքում Հրոյին ասել է, որ կարող է Արցախ չգալ, քանի որ երեք երեխա ունի, բայց նա հակադարձել է «Ձեզ մենակ չեմ կարող թողնել․․․»։
Մեքենան, որում դիպուկահար Հրահատն էր առաջնագիծ չի հասնում՝ Կարմիր Շուկայի մոտակայքում թշնամու անօդաչուի հարվածից մեքենան պայթում է՝ զոհվում է Հրահատը՝ կնոջն ու երեք երեխաներին թողնելով իրեն հավերժ կարոտելու ցավն ու հերոսացած հայի ընտանիք լինելու հպարտությունը։