6. Անհրաժեշտության դեպքում՝ Հանձնաժողովների համաձայնությամբ, ի լրումն նշված փաստաթղթերի կազմվում են այլ ուղեցույցներ և կանոններ:
1. Սահմանազատման ընթացքում Հանձնաժողովները՝
1) ձևավորում են սահմանազատման փորձագիտական խմբեր, որոնք տեղանքում իրականացնում են սահմանազատման համալիր միջոցառումներ, և աշխատանքների արդյունքներով կազմվում են փաստաթղթեր՝ Հանձնաժողովներին ներկայացնելու համար.
2) իրականացնում են սահմանազատման փորձագիտական խմբերի գործունեության ղեկավարումն ու վերահսկողությունը.
3) ուսումնասիրում, ստուգում եւ ընդունում են սահմանազատման փորձագիտական խմբերի կողմից ներկայացրած փաստաթղթերը.
4) իրենց իրավասությունների շրջանակներում իրականացնում են սույն Կանոնակարգի պատշաճ կատարումն ապահովելու համար անհրաժեշտ այլ լիազորություններ:
2. Սահմանազատման աշխատանքներն իրականացվում են պարիտետային հիմունքներով։ Ընդ որում՝ յուրաքանչյուր Հանձնաժողով ծախսերը հոգում է ինքնուրույն։ Հատուկ դեպքերում ծախսերի հարցը ենթակա է առանձին համաձայնեցման։
Հոդված 4
Սահմանազատման աշխատանքներն իրականացնելիս Հանձնաժողովները կարող են դիտարկել սահմանագծի անցման օպտիմալացման հնարավորություններ և համաձայնեցնել գործընթացի չափանիշներն ու ձևերը հետևյալ նպատակներով՝
1) սահմանամերձ բնակավայրերի անվտանգության ապահովում.
2) սահմանամերձ տարածքների բնակիչների համար իրենց ավանդական տնտեսական գործունեության համար պայմանների ստեղծում.
3) ինժեներական, էներգետիկ, տրանսպորտային, մելիորացիոն և այլ ենթակառուցվածքների անդրսահմանային օբյեկտների, արգելոցների, ազգային պարկերի գործունեության ապահովում, էկոլոգիական և բնապահպանական գործունեության պահպանում, ինչպես նաև ջրային ռեսուրսների օգտագործում.
4) պաշտամունքային նշանակության օբյեկտների, գերեզմանատների, մշակութային և պատմական ժառանգության պահպանություն.
5) ոլորապտույտ գծերի ուղղում.
6) սահմանագծի անցում բնական աշխարհագրական օբյեկտներով և ռելիեֆի տարրերով։
Հոդված 5
1. Սահմանազատման աշխատանքները Հանձնաժողովներն իրականացնում են սահմանագծի առանձին համաձայնեցված հատվածներով/հատվածամասերով։ Յուրաքանչյուր այդպիսի հատվածի/հատվածամասի համար կազմվում է սահմանագծի անցման նկարագրություն, որը մինչև սահմանազատման գործընթացի ամբողջական ավարտը կհամարվի համաձայնեցված։
2. Սահմանազատման համալիր աշխատանքների կատարման արդյունքներով Հանձնաժողովները կազմում են ամբողջ պետական սահմանագծի անցման Արձանագրություն-նկարագրությունը և դրան կից հետևյալ փաստաթղթերը՝
1) 1:25000 մասշտաբի սահմանազատման քարտեզը (փոխադարձ համաձայնությամբ սահմանագծի որոշ հատվածների համար՝ հնարավոր է 1:10000 մասշտաբի և ավելի խոշոր մասշտաբի սահմանազատման քարտեզի ստեղծումը).
2) համաձայնեցված սահմանազատման քարտեզի վրա արտացոլված սահմանագծին համապատասխան կազմված՝ հայ-ադրբեջանական պետական սահմանագծի անցման անալիտիկ կոորդինատների կատալոգը.
3) Հանձնաժողովների աշխատանքի վերաբերյալ եզրափակիչ արձանագրությունը։
3. Պետական սահմանագծի անցման Արձանագրություն-նկարագրությունը, ինչպես նաև դրա հավելվածները կազմվում են հայերեն, ադրբեջաներեն և ռուսերեն ու ստորագրվում Հանձնաժողովների նախագահների կողմից։
4. Պետական սահմանագծի անցման Արձանագրություն-նկարագրությունը և դրա հավելվածները՝ հանդիսանալով Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև պետական սահմանի մասին պայմանագրի բաղկացուցիչ մասը, ուժի մեջ են մտնում այդպիսի պայմանագրի ստորագրումից և դրա անհրաժեշտ ներպետական ընթացակարգերն անցնելուց հետո։
5. Անհրաժեշտության դեպքում, ի լրումն սույն հոդվածի 2-րդ կետում նշված փաստաթղթերի, կարող են ավելացվել նաև սահմանազատման համալիր աշխատանքների կատարման ընթացքում պատրաստված այլ նյութեր:
Հոդված 6
Փոխադարձ համաձայնությամբ սույն Կանոնակարգում կարող են կատարվել փոփոխություններ և լրացումներ, որոնք ձևակերպվում են սույն Կանոնակարգի անբաժանելի մասը կազմող արձանագրություններով և ուժի մեջ են մտնում սույն Կանոնակարգի 7-րդ հոդվածին համապատասխան:
Հոդված 7
Սույն Կանոնակարգն ուժի մեջ է մտնում Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության կողմից դրա ուժի մեջ մտնելու համար անհրաժեշտ բոլոր ներպետական ընթացակարգերն ավարտելու մասին վերջին գրավոր ծանուցումը ստանալու օրը և գործում է մինչև սահմանազատման աշխատանքների ամբողջական ավարտը։
Ստորագրված է 30.08.2024 թվականի, երկու բնօրինակից՝ յուրաքանչյուրը՝ հայերեն, ադրբեջաներեն և ռուսերեն, ընդ որում բոլոր տեքստերը հավասարազոր են։ Սույն Կանոնակարգի մեկնաբանման հետ կապված տարաձայնություններ առաջանալու դեպքում կիրառվում է ռուսերենով կազմված տեքստը։