Ինչ է տեղի ունեցել հոկտեմբերի 19-ին և դրանից հետո. Փաշինյանը նոր մանրամասներ հայտնեց
Վարչապետը ՌԴ նախագահին ասել է, որ փախստականների վերադարձի հետ կապված առարկություն չի լինի, եթե դա որևէ կերպ փոխկապակցվի ԼՂ կարգավիճակի ճշգրտման պրոցեսի հետ։
Ազգային ժողովի ամբիոնից ելույթ ունենալով վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտնեց` ինչ է տեղի ունեցել 2020-ի հոկտեմբերի 19-ին և դրանից հետո` ասելով, որ հրադադարի թեման շատ է շահարկումների առարկա դարձել։
«Վերլուծելով իրադրությունը, խորհրդակցելով Արցախի նախագահի և ԶՈւ–ի գլխավոր շտաբի հետ` ես որոշել եմ, որ պետք է որոշակի նաև ծանր զիջումների ճանապարհով հասնենք հրադադարի։ Այդ նպատակով հրավիրել եմ Անվտանգության խորհրդի նիստ, որին մասնակցել են խորհրդարանական ընդդիմության ներկայացուցիչները, այդ թվում` ընդդիմադիր։ Ես նրանց հրավիրել եմ ոչ թե նրանց հետ պատասխանատվություն կիսելու, այլ՝ տեղեկացնելու»,–ասաց Փաշինյանը։
Նրա խոսքով` ԱԽ նիստին մասնակցել են նաև նախագահն ու Վեհափառը, նույն օրն արտախորհրդարանական ուժերին է հրավիրել և տեղեկացրել որոշման մասին։ Միայն դրանից հետո, ըստ Փաշինյանի, նա զանգահարել է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինին և ասել, որ ուզում է հրադադար տարածքների` 5+2 ձևաչափով։
Վարչապետը հավելեց` Պուտինին ասել է, որ փախստականների վերադարձի հետ կապված առարկություն չի լինի, եթե դա որևէ կերպ փոխկապակցվի ԼՂ կարգավիճակի ճշգրտման պրոցեսի հետ։ Դրանից հետո ՌԴ նախագահը հեռախոսազրույց է ունեցել Ադրբեջանի նախագահի հետ, որն էլ ասել է` չի ընդունում Հադրութի դեօկուպացիայի և փոխստականների վերադարձի հարցը ԼՂ կարգավիճակի հետ ճշգրտման առաջարկը։
«Մեկ դետալ էլ ասեմ, որի մասին մինչ այս չեմ խոսել` Ադրբեջանի նախագահի կողմից նաև ակնարկ է եղել, որ պետք է լինի ոչ թե տարածքների վերադարձ 5+2 ձևաչափով, այլ 7 տարածքների վերադարձ պետք է լինի։ Այսինքն` Ադրբեջանն ինչպես պատերազմից առաջ, այնպես էլ դրա ընթացքում չի ընդունել ԼՂ կարգավիճակի հարցը։ Եվ հենց սա է եղել ինչպես ապրիլյան, այնպես էլ վերջին պատերազմի հիմնական պատճառը»,–ասաց Փաշինյանը։
Նա պնդեց, որ իրենց իշխանությունը ԼՂ հարցի կարգավորումը ժառանգել են պատերազմական կարգավիճակում։