Շնորհավորում եմ բոլորիս Հայաստանի Առաջին Հանրապետության օրվա կապակցությամբ։
1918 թվականի մայիսի 28-ը հայ ժողովրդի բազմադարյա պատմության շրջադարձային էջերից է: Ուղիղ 107 տարի առաջ այս օրը, մայիսյան հերոսամարտերի շնորհիվ, հայ ժողովուրդը վերականգնեց իր պատմական արժանապատվությունը՝ հռչակելով Հայաստանի Առաջին Հանրապետությունը՝ որպես անկախ և ինքնիշխան պետություն։ Ու թեպետ Առաջին Հանրապետությունը գոյատևեց ընդամենը երկու տարի, այնուամենայնիվ հիմք դարձավ հետագա հանրապետությունների կերտման ու շարունակական զարգացման համար:
Մայիսի 28-ի խորհուրդն այսօր առավել քան երբևէ արդիական է՝ որպես հիշեցում մեր ազգային արժեքների, ինքնության ու անկախության պահպանման ճանապարհին: Այս օրը վկայությունն է այն փաստացի իրականության, որ բազմաթիվ զրկանքների ու փորձությունների միջով անցնելով, անգամ ցեղասպանություն վերապրելով հայ ժողովուրդը կարող է, թեկուզ սակավաթիվ զորքով, բայց և ճիշտ առաջնորդների շնորհիվ հաղթահարել ցանկացած դժվարություն և շատերի համար անհնարին թվացող հաղթանակը դարձնել հնարավոր:
Այսօր այդ ոգին մեզ պետք է այնպես, ինչպես երբևէ։ Մենք կանգնած ենք նոր փորձությունների առաջ, և միայն պետականության նկատմամբ պատասխանատվությամբ ու ազգային արժանապատվության բարձր գիտակցումով կարող ենք պահպանել ու զարգացնել այն, ինչ ստեղծել են մեր նախնիները։
Ուստի տոնական այս օրը առիթ է հիշելու և փառաբանելու նաև Հայաստանի Առաջին Հանրապետության հիմնադիրներին՝ նրանց շարքերում հպարտորեն նշելով կապանցի Արամ Մանուկյանին և մեր մյուս համերկրացիներին, ովքեր մեծագույն ներդրում են ունեցել մեր պատմության ամենաբացառիկ էջերից մեկի կերտման գործում: Փառք ու պատիվ և հավերժ խոնարհում բոլոր նահատակների հիշատակին:
Եվս մեկ անգամ շնորհավորում եմ բոլորիս՝ մեզ հպարտություն ներշնչող այս կարևոր տոնի առթիվ, մաղթում վճռական կամք, բարձր գիտակցություն և անսասան հավատ՝ պետականության պահպանման և մեր ազգային նպատակների իրականացման դժվարին ճանապարհին: