Կապանում նշվեց անհայտ կորած ազատամարտիկների օրը
Բոլոր պատերազմներում լինում են զինվորներ, որոնց ճակատագիրն այդպես էլ անհայտ է մնում: Նրանք ապրում են հարազատների, մտերիմների, դրկիցների հուշերում: Բացառություն չէին Արցախյան առաջին (1992-1994 թվականներ) և 2020 թ. 44-օրյա պատերազմները: Կապանում անհայտ ճակատագիր ունեցողների թիվը 21 է: Ամեն հունիսի 29-ին հարազատները, զինակիցները, մտերիմները հավաքվում են Բաղաբուրջի հուշահամալիրում, հուշեր պատմում մեզնից առժամանակ հեռացած տղաների մասին, բայց նաև հույս փայփայում, որ մի օր որևէ բան հայտնի կդառնա նրանց ճակատագրի մասին: Հույսը վերջինն է մեռնում․․․
Հունիսի 29-ը նշվում է որպես անհայտ կորած ազատամարտիկների օր:  Այս անգամ ևս մարզկենտրոնում կայացած միջոցառմանը մասնակցում էին հյուրեր, մասնավորապես ԵԿՄ Սյունիքի մասնաճյուղի նախագահ Մելիքսեթ Պողոսյանը, «Հանուն քաջաց և խաղաղության» հասարակական կազմակերպության  նախագահ Զարինե Հակոբյանը, մշակույթի ոլորտը ներկայացնող մարդիկ:
Միջոցառումը սկսվեց Կապանի Սուրբ Մեսրոպ Մաշտոց եկեղեցում, որտեղ Քաջարանի հոգևոր հովիվ Տեր Շիրակ քահանա Խանոյանը հանդես եկավ ոգեկոչման խոսքով և  աղոթք հնչեցրեց: Այնուհետև միջոցառման մասնակիցները բարձրացան Բաղաբուրջի հուշահամալիր՝ ծաղիկներ դնելով անհայտ զինվորի խաչքար-հուշաքարին:
Օրվա երկրորդ կեսին հուշ-ցերեկույթ կայացավ Կապանի մշակույթի կենտրոնի փոքր դահլիճում: Օրվա խորհուրդը մանրամասնեց անհայտ ճակատագրով ազատամարտիկ Յուրի Առուստամյանի կին Զարինե Հակոբյանը:
Ոգեղեն երգերով հանդես եկավ մշակույթի գործիչ, ձեռնադրող-վարպետ Աշուղ Աստղանուշը, սեփական բանաստեղծություններն ասմունքեց Կարինե Ամիրյանը, Երկրապահ կամավորականների միության նախագահ Սասուն Միքայելյանի ուղերձը հրապարակեց Կապանի բաժանմունքի շտաբի պետ Վարդան Ստեփանյանը: ՀՀ ուժային եռամարտի ֆեդերացիայի նախագահ Գագիկ Սարոյանն օրվա խորհրդի հետ մեկտեղ խոսեց բանակում ծառայող զինվորների ֆիզպատրաստության բարելավման խնդիրների մասին:
Հուշ-ցերեկույթը ներառում էր նաև մշակութային ծրագիր. հանդես եկան Կապանի մշակույթի կենտրոնի մենակատարներ Գագիկ Գրիգորյանը, Ինգա Մանուչարյանը, Անուշիկ Խաչատրյանը Նարե Սարգսյանը, Սուսաննա Գալստյանը, պարային կատարումներով՝ «Նարին», «Դայմոնդ», «Պարի աստղեր» պարային խմբերը: