Կառավարությունը մտադիր է կարանտին հայտարարել արտակարգ դրության ավարտից հետո
ՀՀ կառավարությունը մտադիր է Հայաստանում առկա արտակարգ դրության իրավական ռեժիմի ավարտից հետո հայտարարել կարանտին: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Ազգային ժողովի սեպտեմբերի 4-ի արտահերթ նիստում ասաց Արդարադատության փոխնախարար Ռաֆիկ Գրիգորյանը` ներկայացնելով արտակարգ դրությունն այլևս չերկարաձգելու հնարավորություն տվող օրենսդրական փաթեթը:
«Օրենսդրական փաթեթը նախաձեռնելու նպատակն այնպիսի գործիքակազմ ապահովելն է, որով, առանց արտակարգ դրության իրավական ռեժիմի, հնարավոր է պայքարել համավարակի դեմ: Եթե օրենսդրական փաթեթն ընդունվի և ուժի մեջ մտնի մինչև սեպտեմբերի 11-ը, ապա կառավարությունն, այո՝ մտադիր է կարանտին հայտարարել և պայքարը շարունակել համաճարակի դեմ, քանի որ այն ավարտված չէ»,- ասաց Գրիգորյանը:
Ըստ կառավարության ներկայացրած նախագծի՝ վարակիչ հիվանդությունների՝ Հայաստանի Հանրապետության տարածք ներբեռնմաններթափանցմանդրանց ծագման և տարածման վտանգիբռնկումներիհամաճարակի առաջացմանինչպես նաև դրանց հետևանքով արտակարգ իրավիճակ առաջանալու դեպքերում կարող է սահմանվել կարանտինԿարանտին հնարավոր է սահմանել առողջապահության բնագավառում պետական կառավարման լիազոր մարմնի առաջարկությամբմարզպետի կամ Երևանի քաղաքապետի կողմից և կառավարության կողմից տարբեր տարածքներումՀամաճարակի գոտում մուտքի և ելքի հատուկ ռեժիմի սահմանումպետական սահմանով հաղորդակցության ժամանակավոր դադարեցում կամ սահմանափակումանձանց ազատ տեղաշարժի իրավունքի կամ տրանսպորտային միջոցի տեղաշարժի սահմանափակումներինքնամեկուսացում/մեկուսացում:
Այն դեպքերումերբ կարանտին կսահմանվի կառավարության կողմիցհնարավոր կլինեն նաև ավելի խիստ միջոցառումներ՝ հավաքներ կամ հանրային միջոցառումներ կազմակերպելուանցկացնելու կամ դրանց մասնակցելու սահմանափակումներիրավաբանական անձանց գործունեության սանիտարահամաճարակային անվտանգության կանոնների սահմանումապրանքների փոխադրման սահմանափակումներկրթական հաստատությունների գործունեության սահմանափակումներսահմանափակումներ ՏԻՄ-երում կամ այլ հաստատություններումԱրտակարգ դրությունը նոր ռեժիմից տարբերվում է իրավունքների սահմանափակման ծավալներովխստությամբ և կիրառվող գործիքակազմի ինտենսիվությամբԱյլևս չեն գործի էլեկտրոնային հսկողության համակարգի միջոցով մարդկանց տեղորոշման համակարգըտնտեսական գործունեության արգելման դեպքերը:
Եթե օրենսդրական փաթեթի փոփոխություններն ընդունվեն մինչև սեպտեմբերի 11-ըապա արտակարգ դրությունն այլևս չի երկարաձգվիիսկ դրա ավարտից հետո կսկսեն գործել նախագծերով առաջարկվող միջոցառումները:
Կառավարությունը օգոստոսի 12-ին որոշում է կայացրել ՀՀ-ում 2020 թվականի մարտի 16-ին հայտարարված և մինչև օգոստոսի 12-ը երկարաձգված արտակարգ դրության ժամկետը օգոստոսի 12-ից ժամը 17:00-ից երկարաձգել ևս 30 օրով՝ մինչև սեպտեմբերի 11-ը ժամը 17:00-ն ներառյալ: