Կբարձրանա՞ն թոշակներն ու աշխատավարձերը. կառավարությունը հաշվում է, ժողովուրդը` սպասում
Կառավարությունում սկսվել են 2019թ–ի բյուջեի քննարկումները։ Ինչպիսի կլինի այն և ինչ կտա ՀՀ շարքային քաղաքացիներին, կառավարությունում էլ դեռ հստակ չգիտեն։
ՀՀ կառավարությունը սկսել է քննարկել հաջորդ տարվա պետական բյուջեն։ Հանրությանը հուզող կարևոր հարցի պատասխանը` կբարձրանան արդյո՞ք աշխատավարձերը, նպաստներն ու կենսաթոշակները, շարունակում է առկախ մնալ։
Վարչապետի խորհրդական, տնտեսագետ Մեսրոպ Առաքելյանը, պատասխանելով այս հարցին, նշեց. «Իհարկե, և՛ կառավարության մեջ, և՛ ընդհանուր քաղաքականության մեջ բյուջետային աշխատավարձերի և կենսաթոշակների բարձրացումն առաջնահերթ տեղում է, և արվելու է առավելագույնը, որ այդ բարձրացումը լինի պատշաճ»։
Իսկ թե ինչ չափով բարձրացումն է համարվում «պատշաճ», վարչապետի խորհրդականը դժվարացավ հստակ թիվ ասել` հավելելով, որ նոր իրավիճակում, երբ ամեն օր նոր փողեր են բացահայտվում ու մուտք արվում բյուջե, կառավարությունը դժվարանում է հաշվարկել, թե հաջորդ տարի բյուջետային մուտքերն ինչ չափով կլինեն։ Հետևաբար հայտնի չեն նաև հաջորդ տարվա կարևոր ֆինանսական փաստաթղթի չափն ու հնարավորությունները։
Այդուհանդերձ, կառավարությունում գիտակցում են, որ բարձրացումների անհրաժեշտությունն անվիճելի է, քանի որ նվազագույն աշխատավարձերի ու նվազագույն թոշակների տարբերությունը միջին թոշակներից ու աշխատավարձերից ահռելի է։ Ուստի, Մեսրոպ Առաքելյանի խոսքով, բարձրացումն առաջին հերթին վերաբերելու է հենց ցածր եկամուտ ունեցողներին։
Տնտեսագետ, Կենտրոնական բանկի նախկին նախագահ Բագրատ Ասատրյանը կենսաթոշակների ու նպաստների հարցը համարում է նոր իշխանությունների գլխավոր բացթողումը։
«Անցյալ ամիս հաստատվեց միջնաժամկետ ծախսային ծրագիրը։ Ես ուզում եմ փաստել, որ մեր կառավարությունը, թեև հրապարակում ասում է` աշխատավարձերի, թոշակների աճ, բայց այս ծրագրով ոչ մի աճ չի նախատեսված»,- Sputnik Արմենիային ասաց Ասատրյանը` հավելելով, որ առաջիկա բյուջետային քննարկումների ընթացքում կառավարությունը հնարավորը պիտի անի իրական բյուջե ներկայացնելու համար։
Տնտեսագետի խոսքով` ամենակարևորը կյանքի ծրագրավորումն է, ինչի համար մարդը հստակ պետք է իմանա` ինչպիսի եկամուտներ կարող է ունենալ հաջորդ տարի։
Հիշեցնենք` հուլիսի 20-ին հրավիրած ասուլիսում ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել էր, որ Հայաստանի կառավարությունը բարձրացնելու է կենսաթոշակները, երբ վերացնի գողությունը բյուջեից։
Իսկ մայիսի 1-ին ԱԺ-ում ելույթ ունենալիս Փաշինյանը հայտարարել էր. «Մեզ սպասվում է բյուջետային եկամուտների էական մեծացում, ինչն էլ իր հերթին բերելու է աշխատատեղերի բացման, կենսաթոշակների ավելացման և աղքատության կրճատման»։
Հայաստանում միջին կենսաթոշակն այսօր կազմում է 41 հազար դրամ և վերջին անգամ շուրջ 1000 դրամով բարձրացել է 3 տարի առաջ` 2015թ-ին։ Համեմատության համար նշենք, որ նվազագույն սպառողական զամբյուղը պաշտոնական հաշվարկով կազմում է 52 հազար դրամ։