Լեռնիկ Պետրոսյան. «Չեմ կարծում, որ մարզպետը կվերադառնա Երեւանից, իսկ եթե վերադառնա, ապա պետք է նրան պատասխանատվության կանչելու եւ գողացածը վերադարձնելու գործընթաց սկսել»
Կապանում ստեղծված վիճակի մասին է զրույցը մանկավարժական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Լեռնիկ Պետրոսյանի հետ:
-Պարոն Պետրոսյան, կուզենայինք Ձեր կարծիքն իմանալ Սյունիքի մարզկենտրոնում տեղի ունեցող իրադարձությունների վերաբերյալ:
-Առանց չափազանցության՝ նոր Հայաստանում ենք ապրում, պատմական օրեր են նաեւ Կապանում:
Մարզկենտրոնում տեղի ունեցող իրադարձությունները համահունչ են հանրապետությունում ծավալված համազգային շարժմանը: Բայց կան նաեւ տարածաշրջանին բնորոշ առանձնահատկություններ, որոնք յուրօրինակ երանգ են հաղորդում քաղաքացիական անհնազանդության սյունիքյան, կապանյան դրսեւորումներին:
Այստեղ առանցքային հարցը ձախողված մարզպետ Վահե Հակոբյանի պաշտոնանկության խնդիրն է: Ի դեպ, այդ հարցը վաղուց էր հասունացել Սյունիքում, ինչը, ցավոք, հանրապետության բարձր իշխանությունները չտեսնելու տվեցին մոտ մեկ տարի շարունակ՝ ավելի խորացնելով տարածքային կառավարման ճգնաժամը Սյունիքում:
Տեսեք՝ մի քանի օր առաջ ցուցարարները փակեցին նրա «կորտեժի» ճանապարհը եւ իջեցրին մեքենայից, որից հետո թքեցին երեսին:
Դրանից հետո գալիս է Կապանի ինստիտուտ՝ հանդիպման, բայց դուրս է վռնդվում այնտեղից:
Մինչ այդ էլ, երկու անգամ, ցուցարարների հետ՝ իր թիկնապահների եւ Քաջարանից բերված վարձկանների միջոցով, փորձում է խոսել ուժի դիրքերից:
Օրեր շարունակ ցուցարարները հավաքվում են մարզպետարանի բակում եւ պահանջում նրա հրաժարականը՝ ամենավերջին հայհոյանքներով:
Այդ ամենից հետո դժվար է նույնիսկ մտովի պատկերացնել, որ ուրբաթ օրն ուղղաթիռով Երեւան փախած մարզպետը նորից կվերադառնա Սյունիք:
-Եվ հիմա ի՞նչ եք պատրաստվում անել մարզպետի հրաժարականն օրինական ավարտին հասցնելու համար:
-Կարելի է արդեն հայտարարել, որ մարզպետի հրաժարականն իրողություն է, մարզպետն այլեւս բարոյական, հասարակական, քաղաքական որեւէ ռեսուրս չունի նստելու իր աշխատասենյակում եւ պետական պաշտոնյայի պատրանք ստեղծել: Նա այլեւս որեւէ իշխանություն չունի Սյունիքում:
Բայց ես կշարունակեմ հանրությանը ներկայացնել այն ավերածությունների ցանկը, որ Վահե Հակոբյանը կատարել է Սյունիքում մեկուկես տարվա ընթացքում: Լրագրային մեկ-երկու հոդվածով կամ հարցազրույցով հնարավոր չէ այդ ամենը ներկայացնել ամբողջապես, ուստի կձգտեմ օգտագործել նաեւ Կապանում տեղի ունեցող հանրահավաքների հարթակը:
-Ձեր գնահատականն ապրիլի 21-ին եւ 22-ին կապանցի ցուցարարների դեմ Վահե Հակոբյանի եւ նրա թիկնազորի գործած խուլիգանության, ինչպես եւ Մհեր Պոլոսկովի կողմից Քաջարանից վարձկաններ ուղարկելու երեւույթին:
-Մինչեւ հիմա ապշած եմ՝ ինչպե՞ս կարող է մարզպետի աթոռը զբաղեցնող անձնավորությունն իր թիկնապահների միջոցով ձեռք բարձրացնել մարդկանց վրա:
Քիչ է ասել՝ դատապարտում եմ: Մարզի իրավապահները պետք է գնահատական տան դրան:
Իրավական գնահատական պիտի տրվի Քաջարանի կոմբինատից վարձկաններ ուղարկելու փաստին:
-Քաջարանում, ըստ երեւույթին, յուրօրինակ ընթացքով են զարգանում իրադարձությունները, որոնց հատուկ է պասիվությունը: Ի՞նչ եք կարծում՝ մինչեւ երբ Քաջարանը կշարունակի հանդուրժել այդ համայնքում ստեղծված նվաստացուցիչ եւ ստորացուցիչ իրավիճակը, մինչեւ երբ Քաջարանի կոմբինատը քաղաքական մահակի դեր կկատարի Սյունիքում:
-2014 թվականին, երբ Վահե Հակոբյանի գլխավորած ավազակախումբը եկավ Քաջարանի կոմբինատ, տեղացի պաշտոնյաներն աստիճանաբար դուրս մղվեցին կոմբինատից: Նրանց փոխարինելու եկան ավազակախմբի անդամների մերձավորները Երեւանից:
Հիմա տեղացիները կոմբինատում գլխավորապես շարքայիններ են եւ ճորտի կարգավիճակում:
Հանրապետությունում ծավալված քաղաքացիական շարժումը, կարծում եմ, աղբից կմաքրի Քաջարան քաղաքն ու Քաջարանի կոմբինատը եւս:
-Քաջարանում ստեղծված վիճակի անհեթեթությունն իր գագաթնակետին հասավ, երբ Քաջարանի համայնքապետը «մեդալ» շնորհեց Սյունիքում վնասարարությամբ զբաղվող, քաջարանցիներին ճորտի կարգավիճակ «շնորհած» մարզպետին:
-Ես «Սյունյաց երկրից» իմացա այդ խայտառակության մասին, ուղղակի ամոթ է, ի՞նչ պատասխան ենք տալու գալիք սերունդներին:
Քաջարան համայնքի ղեկավարն ու ավագանին, եթե վերջնականապես չեն կորցրել արժանապատվության զգացումը, պետք է անհապաղ հետ պահանջեն այդ «մեդալը»՝ թեեւ մեդալի օրինավորությունն էլ կասկածելի է:
Քաջարանի կոմբինատի բեռնատարների վարորդների՝ օրեր առաջ տեղի ունեցած արդարացի պոռթկումը, թվում է, քաջարանյան սառույցը ջարդելու առաջին քայլն է:
-Համաձայն եմ Ձեր գնահատականներին, բայց նկատենք, որ Սյունիքում ոչ բոլորն են համամիտ մարզպետից թավշյա ճանապարհով հրաժարվելու տեսակետին: Մարդիկ պահանջում են պատասխանատվություն, Սյունիքից գողացած միջոցները պետական գանձարան վերադարձնելու գործընթաց:
-Շատ կարեւոր հարց է դա, որի լուծման ուղիների մասին պետք է մտածել գործող օրենքների շրջանակում:
Իհարկե, չեմ կարծում, որ մարզպետը կվերադառնա Երեւանից, իսկ եթե ամոթը կորցնի ու վերադառնա (Երեւանում էլ նրան ինչ-ինչ հարցերով պահանջ ներկայացնողներ կան), ապա պետք է Հայաստանի Հանրապետության օրենքների համաձայն պատասխանատվության կանչելու, Սյունիքից գողացածը վերադարձնելու գործընթաց սկսել, պետք է մեր միջոցներով Իսպանիայում ձեռք բերած ագարակը հետ պահանջել, պետք է հնարավորինս կարճ ժամանակամիջոցում Քաջարանի պրոֆիլակտորիան վերադարձնել օրինական տերերին՝ հանքագործներին եւ մարզի դպրոցականներին:
-Մայրաքաղաքում, կարծեք, որոշակիություն է մտնում հանրապետության վարչապետի հարցում: Ձեր դիրքորոշումը:
-Առհասարակ հանրապետությունում ծավալված բոլոր գործընթացներում պետք է նախապատվությունը տալ ժողովրդի կարծիքին, եթե, իհարկե, երկխոսություն չի ստացվում: Չպետք է մոռանալ, որ իշխանության աղբյուրը ժողովուրդն է, իշխանությունն ուրիշ աղբյուր ունենալ չի կարող. այդ դրույթը նաեւ մեր սահմանադրության մեջ է ամրագրված: