«ԼՂ հակամարտության շուրջ Էրդողանի դիրքորոշումը քաղաքական ինքնասպանություն է». ռուս ռազմական փորձագետը՝ ԼՂ հարցում Ադրբեջանին Անկարայի աջակցության մասին
06.10.2020 17:08
Ռազմական գիտությունների դոկտոր Կոնստանտին Սիվկովը  «ՌԻԱ Նովոստի» գործակալությանը տված հարցազրույցում հայտնել է, որ Ադրբեջանին Անկարայի աջակցությունը, որը Լեռնային Ղարաբաղում հանգեցրել է բռնության սրման, չափազանց անպատասխանատու քայլ է: Ռազմական փորձագետն աշխարհաքաղաքական բոլոր խաղացողների հետ կռվի մեջ մտած Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի այս քայլը «քաղաքական ինքնասպանություն» է որակել:
Անդրադառնալով Ասադի հայտարարությանն առ այն, որ Թուրքիան Սիրիայից և այլ երկրներից ահաբեկիչների է ներգրավել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանը և դրա վերսկսման նոր փուլի գլխավոր նախաձեռնողը հենց Էրդողանն է՝ Սիվկովը նշել է.«Իհարկե, Լեռնային Ղարաբաղում հենց Էրդողանն է պատերազմի նախաձեռնող եղել: Այս տարածաշրջանում չափազանց երկար ժամանակ խաղաղություն էր տիրում, անցած մի քանի տարվա ընթացքում ոչինչ չի փոխվել, և պատահմամբ ռազմական գործողություններ են սկսվում: Իր հայտարարություններով Թուրքիան հակամարտության պատմության մեջ առաջին անգամ ԱՄՆ-ի, Ֆրանսիայի և Ռուսաստանի դեմ է հանդես գալիս՝ աշխարհի տարբեր մասերում միաժամանակ մասնակցելով մի քանի հակամարտությունների. սա խելագարություն և քաղաքական ինքնասպանություն է»,- հայտարարել է Սիվկովը:
Գործակալության զրուցակիցը նշել է նաև, որ Թուրքիան՝ որպես տարածաշրջանային գերտերություն, չպետք է մոռանա, որ միայն մեծ «ուժային կենտրոններից» մեկի աջակցությամբ կարող է ակտիվ արտաքին քաղաքականություն վարել, բայց Ղարաբաղում ագրեսիա հրահրելով՝ Անկարան Մոսկվայի աջակցությունը ստանալու հանրավորությունը ռիսկի տակ է դնում:
«Ներկայիս Ֆրանսիան ինչպիսի խնդիրներ էլ որ ունենա, միջուկային գերտերություն է և ՆԱՏՕ-ի կազմում է: Ֆրանսիական կողմի հետ հարաբերություններն էլ վատթարացել են Հունաստանի հետ վեճերի պատճառով: ԱՄՆ-ի հետ Թուրքիայի հակամարտությունն այնքան սրված է, որ թվում է՝ 2016 թվականին Թուրքիայում հեղաշրջում կատարելու փորձի հետևում ամերիկացիներն էին: Միակ երկիրը, որը կարող էր աջակցել Անկարային, Մոսկվան է, բայց Ղարաբաղում Թուրքիայի գործողությունները, ըստ էության, մեր դեմ ուղղված պատերազմ են»,- ընդգծել է փորձագետը:
Հոկտեմբերի 6-ի դրությամբ Արցախի զինուժը խոցել է հակառակորդի՝ 16 ուղղաթիռ, 17 ինքնաթիռ, 126 անօդաչու թռչող սարք, 379 միավոր զրահատեխնիկա, հիմնականում տանկեր, 82 ավտոտրանսպորտ, 10 զրահափոխադրիչ, մեկ «ՏՕՍ-1Ա» ծանր հրանետային համակարգ, 4 «Սմերչ» և 1 «Ուրագան» տիպի համազարկային կրակի ռեակտիվ կայանքներ:
Հակառակորդն ունի ավելի քան 3454 զոհ, ավելի քան 5270 վիրավոր։ Հայկական կողմից, նախնական տվյալներով, կա 230 զոհ։
Ադրբեջանի զինված ուժերը թիրախավորել է նաև Արցախի և Հայաստանի Հանրապետության զինվորական և քաղաքացիական ենթակառուցվածքները, որի հետևանքով Գեղարքունիքում սպանվել է 2 քաղաքացիական անձ, Արցախում վիրավորվել է 80 քաղաքացիական անձ, զոհվել՝ 19 մարդ, վնասվել՝ մոտ 2700 գույք ու ենթակառուցվածք։