Մահացել է Կոլյա Խաչատրյանը՝ Կապանի շրջանի գյուղատնտեսության երախտավորներից մեկը
Երկրային կյանքին հրաժեշտ տվեց Կոլյա Գրիշայի Խաչատրյանը (Նիկոլայ Գրիգորիի Խաչատրյան): Ծնվել է 1934 թվականի նոյեմբերի 24-ին, Ղափանի շրջանի Տորթնի գյուղում (ներկայումս՝ Անտառաշատ):
Սկզբնական կրթություն ստացել է հայրենի Տորթնի գյուղի ութամյա դպրոցում, այնուհետև ավարտել  Շրվենանցի միջնակարգ դպրոցը, որից հետո Անտառաշատի կոլտնտեսությունում աշխատել է բանվոր:
1959 թ. ավարտել է Երևանի անասնաբուժական-անասնաբուծական ինստիտուտը, ստացել զոոտեխնիկի որակավորում:
1959-1961 թթ. Ղափանի գյուղվարչությունում աշխատել է ավագ զոոտեխնիկ, 1961-1964 թթ.՝ Ղափանի շրջանի նոր կազմավորված Լեռնաձորի սովխոզում՝  գլխավոր զոոտեխնիկ:
1964-1971 թթ. Ղափանի կոլխոզային-սովխոզային արտադրական վարչության գլխավոր զոոտեխնիկն ու միաժամանակ վարչության պետի տեղակալն էր:
1971-1979, 1985-1990 թթ. և 1991 թ. փետրվար-սեպտեմբերին՝ երեք անգամ, աշխատել է Ղափանի շրջանի Նորաշենիկի սովխոզի դիրեկտոր:
1979-1980 թթ. եղել է Ղափանի կաթի գործարանի դիրեկտորը:
1980-1983 թթ. աշխատել է Հայկոոպի համակարգում, եղել է Ղափանի շրջանային սպառկոոպընկերության վարչության նախագահը:
1983-1985 թթ. Ղափանի շրջանի Տանձավերի սովխոզի դիրեկտորն էր:
1990-1991 թթ. Կապանի արտադրաագրարային միավորման նախագահն էր (գյուղվարչության պետ), համատեղությամբ աշխատել է ժողովրդական պատգամավորների Կապանի շրջանային խորհրդի գործկոմի նախագահի տեղակալ:
Աշխատել է նաև «Անտառաշատ» գյուղացիական կոլեկտիվ տնտեսության ղեկավար, Կապանի անտառտնտեսության Նորաշենիկի անտառպետության անտառապետ, Կապանի կոմունալ տնտեսության արտադրական վարչությունում՝ բաժնի վարիչ:
1991 թ. մայիս-հունիս ամիսներին ՀՀ ժողովրդական պատգամավորների Կապանի շրջանի Անտառաշատի նոր՝ տարանջատման կարգով կազմավորված գյուղական խորհրդի գործկոմի նախագահի պաշտոնակատարն էր՝ մինչև Անտառաշատի գյուղական խորհրդի ձևավորումը:
Մասնակցել է Խորհրդային Միության զինված ուժերում սահմանված կարգով անցկացվող ռազմական հավաքներին, ստացել  կապիտանի կոչում:
Երկար տարիներ եղել է Ղափանի շրջանային սովետի պատգամավոր: ՀՀ ժողովրդական պատգամավորների 1-ին գումարման Կապանի շրջանային խորհրդի պատգամավոր էր, միաժամանակ՝ Կապանի շրջանի Անտառաշատի գյուղական խորհրդի պատգամավոր: Եղել է նաև նախկին Անտառաշատ գյուղական համայնքի ավագանու կազմում:
1964-1998 թթ. եղել է Խորհրդային Միության կոմունիստական կուսակցության շարքերում, 1975-1990 թթ. ՀԿԿ Ղափանի շրջկոմի անդամ էր, 1991 թ.՝ շրջկոմի բյուրոյի անդամ: 1998 թ. Կարեն Դեմիրճյանի հիմնադրած Հայաստանի ժողովրդական կուսակցության անդամ էր:
Աշխատանքային գործունեության ընթացքում մի շարք անգամ արժանացել է պետական պարգևների: Պարգևատրվել է Խորհրդային Միության «Պատվո նշան» շքանշանով: Անտառաշատ գյուղի սոցիալ-տնտեսական խնդիրների լուծման գործում ունեցած զգալի ավանդի համար արժանացել է  Անտառաշատ համայնքի պատվավոր անդամի կոչման:
Ամուսնացած էր, ունի չորս զավակ:
Կոլյա Խաչատրյանը Սյունիքում ճանաչված և հարգված անձնավորություն էր: Նրա հիշատակն անմար կմնա ճանաչողների սրտերում: