Մարզի երեխաների ամառային հանգիստը
Ամառային հանգիստը կազմակերպելու համար արդեն 10 տարի է՝ մարզի երեխաները հնարավորություն ունեն ՀՀ պետբյուջեի հաշվին հանգստանալու Հանքավանի «Լուսաբաց» եւ «Հասմիկ» ճամբարներում երեք հերթափոխով՝ 20-ական օրով: Հիմնականում ընդգրկվում են զոհված, Արցախյան պատերազմում հաշմանդամ դարձած, ծնողազուրկ, բազմազավակ ու սոցիալապես անապահով ընտանիքների 7-13 տարեկան երեխաները:
Այս տարի առաջին հերթափոխը մեկնարկել է հունիսի 19-ին, որին մասնակցել է 70 երեխա: Երկրորդ հերթափոխը կընդգրկի հուլիսի 8-ից մինչեւ 27-ն ընկած ժամանակահատվածը, որին կմասնակցի 55 երեխա: «Երկրորդ հերթափոխին մարզի երեխաների թիվը 15-ով նվազել է, քանի որ Արցախից նույնպես կմասնակցեն այս հերթափոխին: Անցյալ տարի առաջին հերթափոխին նույնպես նվազել էր, քանի որ սիրիահայեր եւ ջավախահայեր են մասնակցել», - նշեց մարզպետարանի կրթության բաժնի գլխավոր մասնագետ Վովա Այվազյանը:
Երրորդ հերթափոխը կընդգրկի հուլիսի 27-ից օգոստոսի 15-ն ընկած ժամանակահատվածը, եւ մարզից կմեկնի 70 երեխա: «Ճամբարային պայմանները լավ են, երեխաները հաճելի ժամանակ են անցկացնում, թեպետ սկզբնական շրջանում դժվարությամբ են հարմարվում: Դժվար հարմարվելու հիմնական պատճառը կարոտն է», - նշեց Վ.Այվազյանը:
Բացի պետբյուջեի հաշվին ճամբարային հանգստից՝ Հայ ավետարանչական ընկերակցությունը Շուշիում կազմակերպում է ճամբար՝ հինգ հերթափոխով՝ յուրաքանչյուրը յոթ օր: Եկեղեցու միջոցներով բակային ճամբարներ են կազմակերպվում Գորիսում, Կապանում, Սիսիանում, որոնց մասնակցում է 60-ական երեխա:
Բակային ճամբար այս տարի նույնպես կկազմակերպվի Քաջարանում երեք հերթափոխով՝ յուրաքանչյուրը՝ 12 օր: Քաջարանի թիվ 1 եւ 2 միջնակարգ դպրոցներում անցկացվող ճամբարների ամեն հերթափոխին մասնակցում է 130-ական երեխա: Կապանում այս տարի բակային ճամբար չի լինի մշակույթի կենտրոնի վերանորոգման աշխատանքի պատճառով:
Թվով 40 երեխայի հանգիստ կկազմակերպի Հայ օգնության ֆոնդը:
«Գանձասար» ճամբարը վաղուց արդեն չի ծառայում որպես ճամբար եւ, թերեւս զարմանալի է այն երեւույթը, որ երեք խոշոր հանքարդյունաբերական ձեռնարկություն ունեցող մարզում երեխաների հանգիստը կազմակերպելու վայր չկա: Հուսով ենք, այդ հարցը երբեւէ լուծում կստանա:
Ի դեպ, նշենք, որ Հանքավանի «Լուսաբաց» եւ «Հասմիկ» ճամբարները նույնպես մասնավոր սեփականություն են, բայց «ծառայում» են մեր երեխաներին: