Մարզկենտրոնի դեղատներում դիմակներ չես գտնի, իսկ ախտահանիչ միջոցները սակավ են
Հանրապետությունում կորոնավիրուսով վարակվելու դեպք գրանցվելուց հետո առաջին պլան է մղվում անհատական պաշտպանիչ միջոցների (դիմակներ) եւ ախտահանիչների կիրառումը։ Իսկ դրանցով ապահովվա՞ծ են մարզկենտրոնի դեղատները։ Հարցի պատասխանը պիտի տար շրջայցը, որ կատարեցինք մարտի 2-ին։ Առաջին իսկ դեղատունը, որտեղ եղանք, աշխատակցուհին դիմակով էր սպասարկում հաճախորդներին, բայց ահա վաճառքում դրանցից չկար։ Ավելի ստույգ` վաճառքում դիմակ եղել էր մեկ ամիս առաջ։ Տեղեկացանք, որ դիմակը չինական եւ ռուսական արտադրության են, եւ եթե հաշվի առնենք, որ կորոնավիրուսով վարակվածներն ինչ թիվ են կազմում առաջին երկրում եւ ինչ ընդգրկվածություն ունի վարակի տարածվածությունը, մնում է հույսներս կտրել, թե Չինաստանից դիմակ կհասնի Կապան։
Շահումյան փողոցի 14 շենքում տեղակայված դեղատան աշխատակից Ֆիրդուս Վարդանյանը հայտնեց, որ վաճառքում դիմակներ մեկ ամիս առաջ են եղել, գինը` 50 դրամ, հայտնի չէր, թե երբ պիտի ստանան։
Արամ Մանուկյան -1 հասցեում գտնվող դեղատան պատասխանատու Կարինե Սիմոնյանը «Սյունյաց երկրին» փոխանցեց, որ դիմակները մեծ պահանջարկ ունեն, բայց չեն կարողանում գոհացնել հաճախորդին, որովհետեւ դրանցից վաճառքում չկան, իսկ ախտահանիչ միջոցներից միայն մանրէազերծ տամպոններ ունեն։ Բարեբախտաբար այս դեղատան վաճառքում կար «Պարացետամոլ» դեղատեսակը (ջերմություն իջեցնող), ինչը չկար մեր եղած մյուս դեղատներում։
«Պրեստիժ» սուպերմարկետում տեղակայված դեղատան աշխատակցուհին դիմակով էր սպասարկում գնորդներին, իսկ ահա չմտաբերեց, թե երբ է վերջին անգամ դիմակ եղել վաճառքում, այստեղ եւս ախտահանիչ նյութերից գնորդին կարող էին միայն սպիրտային տամպոններ առաջարկել։ Նրա փոխանցմամբ` «Պարացետամոլ» դեղատեսակը նոր էր սպառվել։
Միայն Գարեգին Նժդեհի 20 շենքում գտնվող դեղատան աշխատակցուհին` Լիլիթ Թադեւոսյանը հայտնեց, որ դիմակները նախորդ օրն են սպառվել, որ վաճառվում էր 250 դրամով, այստեղ եւս վաճառքում «Պարացետամոլ» դեղատեսակը բացակայում էր։