Աժ պատգամավոր Վահե Հակոբյանի` Սյունիքի մարզպետ նշանակվելուց հետո N38 ընտրատարածքում շուտով Աժ պատգամավորի լրացուցիչ ընտրություն կլինի: Թեկնածուները դեռ չեն առաջադրվել, հետեւաբար այսօր հնչեցրած կարծիքներն ու դիտարկումներն առավել անաչառ կլինեն:
Ընտրական գործընթացը (գոնե հասարակ քաղաքացիների համար) կարող է նաեւ անկանխատեսելի լինել, ինչը թույլ է տալիս ենթադրել հանրության մեջ վերջին շրջանում տեղի ունեցող որոշ զարգացումներ: Միաժամանակ, կարծիքներ կան, որ ժողովրդի մեջ չկա ոգեւորություն, չկա հավատ ընտրությունների հանդեպ. կեցությունը, սոցիալական խնդիրներն այնպես են տրորել, ընկճել մարդկանց, որ նրանք դարձել են անտարբեր ե՛ւ իշխանությունների, ե՛ւ ընդդիմության հանդեպ:
Մի՞թե դա իրողություն է. եթե այո, ապա վտանգավոր, քայքայիչ եւ կործանարար իրողություն է հենց հասարակության համար: Մարդը` հասարակության բջիջը, ապրում է, երբ հավատում է, սպասում մի բանի, երբ սիրում է կամ ատում, իսկ երբ անտարբեր է եւ անհավատ, ապա ողջ է սոսկ ֆիզիկապես:
Այնուհանդերձ, մարդկանց մեջ ծագում են հարցեր, որոնք հազվադեպ են բարձրաձայնվում, առավել հազվադեպ` պատասխան գտնում:
Ի՞նչ է տալիս ժողովրդին մեծամասնական ընտրակարգը: Արժե՞ որեւէ հույս կապել պատգամավորի հետ: Կապ ունի՞ արդյոք պատգամավորն ընտրողներիս հետ: Որքանո՞վ են կայացել ընտրությունների արդյունքում ձեւավորված մարմինները, կառույցները, խորհուրդները (սկսած դպրոցների աշակերտական խորհուրդներից մինչեւ…): Ի՞նչ պետք է փոխվի ընտրությունների մշակույթում: Ի՞նչ է ենթադրում թեկնածուի կուսակցական պատկանելությունը. փաստորեն ընտրվելու դեպքում Ազգային ժողովում նա պատկանելու է այս կամ այն խմբակցությանը, եւ եթե չհամապատասխանեն խմբակցության եւ իր ընտրողների շահերը, ո՞ւմ շահերի արտահայտողը կդառնա պատգամավորը, եւ ի՞նչ հետեւանքներ կբխեն դրանից: Նախքան ընտրությունները թեկնածուն կախվածություն է ունենում նախ` ընտրողներից, ապա` կուսակցությունից, իսկ ընտրվելուց հետո` միայն կուսակցությունից: Նման դեպքում ինչպե՞ս է վարվում խորագետ, հեռատես պատգամավորը:
Հարկ է հիշել, որ պատգամավորը պարտք ունի ընտրողների առաջ. նա պետք է պարբերաբար հանդիպի իր ընտրողներին, լսի նրանց ձայնը, տեղյակ լինի տարածաշրջանի խնդիրներին, փորձի հասցնել դրանք համապատասխան մարմիններին: Ցանկալի է, որ պատգամավորը տարածաշրջանում ունենա գրասենյակ, որ կապող օղակ կլինի եւ կկոորդինացնի աշխատանքներն ընտրատարածքում:
Իսկ մեր ընտրատարածքը բազում խնդիրներ ունի: Պատգամավորության թեկնածուն պիտի դրանց մասին տեղյակ լինի, ունենա ցանկություն եւ կարողություն դրանք լուծելու կամ դրանց մասին բարձրաձայնելու: Մի խոսքով` դա ծառայություն է, առաքելություն, պարտավորություն, որը ստանձնողը պետք է ունենա անսահման եռանդ, կորով, կամք, լինի գործի, պատվի եւ խղճի մարդ: Տարածաշրջանն ունի բնապահպանական խնդիր, որն այլեւս գոյության խնդիր է այստեղ ապրող մարդու համար: Օդը, ջուրը, հողն աղտոտված են, անտառները` նոսրացած, վայրի կենդանիները` գրեթե անհետացած, մարդկանց առողջությունը` վտանգված: Եթե Շահան Շահնուրն ազգի ուծացման եւ մայրենի լեզվի ու հավատքի մոռացության համար ասում է` մեղա, մեղա Արարատին, ապա հուսահատ կապանցուն այս վիճակի եւ հետեւանքների համար մնում է ասել` մեղա, մեղա Խուստուփին: Քաղաքը սնուցող երակը` գյուղը, մեռնում է (հատկապես լեռնային գյուղը), գյուղերի բնակչության մեծ մասը թոշակառու է. երիտասարդ ընտանիքները քաղաք են տեղափոխվում, գյուղում աշխատատեղեր գրեթե չկան, գյուղացին բերքի մեծ մասը կորցնում է, դպրոցները դեռ գոյատեւում են սակավաթիվ աշակերտներով, մանկապարտեզներ գրեթե չկան: Երիտասարդական քաղաքականության խնդիր կա: Բազում խոչընդոտներ կան երիտասարդների առջեւ` աշխատատեղ, կայացման խնդիր, ընտանիք կազմելու, բնակարանի, ընտանիքի գոյությունը պահպանելու… եւ որպես հետեւանք` արտագաղթ, այսինքն` կարոտ, նահանջ, ուծացում:
Մեղա, մեղա Խուստուփին: