Մենք տվել ենք լուծումը, որ սահմանի վրա մեր զինվորները չզոհվեն, հերթը պատվիրատուինն է. ՏՏ մասնագետ Tert.am
Ապրիլյան քառօրյա պատերազմից հետո Հայաստանի ՏՏ ոլորտի մասնագետները համախմբվեցին մեկ գաղափարի շուրջ՝ ոլորտի արդիական ներուժը կենտրոնացնել Հայաստանի ռազմարդյունաբերության զարգացման ուղղությամբ։ ՏՏ ոլորտի 30 ձեռնարկության 200-ից ավելի մասնագետներ «ԴիջիԹեք» ցուցահանդեսի ժամանակ ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանին ներկայացին իրենց արտադրանքը։
Tert.am-ի հետ զրույցում Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների միության գործադիր տնօրեն Կարեն Վարդանյանն ասաց, որ ՏՏ ոլորտի մասնագետներ ջանքերով արտադրվել է 5 տեսակի պաշտպանական և հարձակողական գործիք։ 1-ին գործիքն ապահովում է պաշտպանություն օտարի անօդաչու սարքերից, 2-րդը հայտնաբերում է օտարի սարքերը, 3-րդը՝ ոչնչացնում հայտնաբերված սարքերը, 4-րդը՝ կառավարվող հարձակողական զինատեսակներ են, 5-րդը՝ կապը գաղտնագրող, բանակի էլեկտրոնային կառավարման գործիքները:
«Այդ հանդիպումից հետո հարաբերությունները դարձան պայմանագրային: Պետք է ասեմ, որ ցուցադրված նմուշներն արդեն ռազմական փորձարկումներ են անցել և գնահատականներ ստացել»,-ասաց ՏՏ մասնագետը։
Կարեն Վարդանյանի խոսքով՝ այժմ ՏՏ ոլորտի մասնագետների ստեղծած նախագծերը նպատակին ծառայեցնելու ամենադժվար փուլն է՝գործիքները ենթակա են զանգվածային արտադրության, բայց պատվերներ չկան:
«Մենք ընդամենը ցույց ենք տվել, որ զինատեսակներն աշխատում են, բայց զինատեսակները պետք է բազմացվեն և հասցվեն առաջնագիծ, որ սկսեն կյանք փրկել: Մինչ հիմա այդ զինատեսակները որևէ մեկի կյանքը չեն փրկում և որևէ մեկին օգուտ չեն տալիս»,-ասաց նա։
Կարեն Վարդանյանի խոսքով՝ զինատեսակները հրամանատարներին հնարավորություն են տալիս պլանավորել և իրականացնել թե՛ պաշտպանական, թե՛ հարձակողական գործողություններ:
«Պատվիրատուն գերագույն գլխավոր հրամանատարն է, Պաշտպանության նախարարությունն է: Արտադրության մենք պատրաստ ենք: Նախագծման ժամանակ զինատեսակներն արտադրելու պայմանները հաշվի ենք առել: Այնպես ենք նախագծել, որ Հայաստանում հնարավոր լինի արտադրել: Հիմա հերթը պատվիրատուինն է: Պատվիրատուն կպատվիրի ՞, որպեսզի ամբողջությամբ փոխի պատերազմի և հակառակորդի հետ հարաբերություններ բնույթը: Հիմա տեխնիկապես մենք դա արել ենք: Մնում է ռազմական որոշում, համապատասխան փոփոխություններ ռազմական կառուցվածքների մեջ և այլն: Լուծումը մենք տվել ենք, այն լուծումը, որ սահմանի վրա մեր զինվորները չզոհվեն»: