24/03/2016                        Էլիզաբեթ Պետրոսյանին՝                                 3
որպես ՀԿ նախագահի նշանակում
Փաստորեն, առկա է խիստ սակավաթիվ մասնակիցներով ՀԿ, որի շրջանակներում որոշվել է հեռուստաընկերություն ստեղծել: ՀՀ հեռուստաընկերությունները կամ ԶԼՄ-ները, որպես կանոն, ինչ-որ տնտեսական շահերի պաշպանման, այլ ոչ «բարեգործական» կամ բիզնես նպատակներ են հետապնդում: Ըստ նրանց՝ այն բարեգործական ՀԿ-ի խոշորագույն նախագծերից է. այսինքն, մարդիկ կարծում են, որ ՀՀ-ում բարեգործական ամենամեծ քայլը, որի պակասը կա, եւս մեկ հեռուստատեսություն ստեղծելն է: Սակայն, ուսումնասիրելով «Հեռուստատեսության եւ ռադիոյի ազգային հանձնաժողով» կայքն ու ծանոթանալով «Հայաստանի իրավական տեղեկատվական համակարգում» գրանցված որոշումներին՝ պարզում ենք, որ para.tv-ն դեռ լիցենզավորված չէ:
Վերջերս Երեւանում նկատվում են para.tv պաստառները, որի վրա պատկերված են հանրային ճանաչում ունեցող 5 տարբեր տղամարդիկ․ խոսքն այս նախագծի մասին է:
ՀԿ-ները մինչ 2017թ. հաշվետվություն ներկայացնելու որևէ պարտավորություն չունեին, այդ է պատճառը, որ այս պահին հանրայնորեն միայն սահմանափակ տեղեկատվություն է հասանելի այս ՀԿ-ի ֆինանսավորման ու ծախսերի վերաբերյալ: Սակայն, ամենահամեստ գնահատականով վերջին տարվա ընթացքում այդ նախաձեռնության վրա ծախսվել է մոտ 60 միլիոն դրամ՝ գրասենյակը Հյուսիսային պողոտա 1 հասցեով, ճանաչելի հեղինակների աշխատավարձներ, պաստառներ Երեւանի տարբեր անկյուններում (առնվազն 11 հատ): Հետաքրքիր է՝ ի՞նչ միջոցներով է ֆինանսավորվում այս «բարեգործությունը», հուսանք՝ ոչ ԶՊՄԿ-ից կամ նրա հետ որեւէ առնչություն ունեցող միջոցներից:
Ահա, թե ինչպիսի արդյունքների են հասել նրանց «աշխատանքները»․ այցելելով Ամազոն ընկերությանը պատկանող alexa.com կայքը՝ պարզում ենք հետեւյալը (հուլիսի 5-ի դրությամբ)․