Մի խումբ քաջարանցիներ զգուշացնում են՝ Զարուհի Տոնապետյանը կոմբինատում, նաեւ Քաջարան ու Կապան քաղաքներում ստեղծել է «գործ տվողների» ցանց
03.05.2018 11:05
Հայաստանի բոլոր ծագերում ծավալված քաղաքացիական շարժումը յուրօրինակ ընթացք ունի հանքագործների քաղաք Քաջարանում:
Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ ներխուժած հրոսակներն՝ իրենց տեղացի աջակիցների օժանդակությամբ, վերջին օրերին համացանցային աննախադեպ գրոհ են սկսել Լիլիկ Մարգարյանի դեմ, ով համարձակվել էր այնտեղ ապրիլի 25-ին նախաձեռնել ցույց եւ հանրահավաք:
Ուշագրավ դաս էր տվել Լիլիկ Մարգարյանը Քաջարանի ցեցերին, ովքեր գործիք են դարձել հայտնի ավազակախմբի ձեռքում. «Մենք թույլ չենք տա, որ Քաջարանում շուն Ֆրանգյուլը հաջորդներ ունենա: Դա հատկապես վերաբերում է կլանի սպասավորներին: Հիշեցեք, նմանների գերեզմանին երբեւէ թքելու են մեր հաջորդ սերունդները, ինչպես դարեր շարունակ մեր նախնիներն են թքել Ֆրանգյուլի գերեզմանին»:
Ահա այդ ամենի համար էլ Լիլիկ Մարգարյանի դեմ համացանցի կեղծ օգտատերեր են ոտքի ելել՝ ամենավերջին հայհոյանքներով, ինչը դատապարտում են ոչ միայն քաջարանցիները:
Քաջարանցիները կոչ են անում նաեւ կլանի սպասավորներին ու հատկապես սալյարկա գողացողների հանցախմբին. «Ստրուկներ, ի՞նչ տղամարդ եք, որ ահաբեկվել եք Լիլիկի մեկ-երկու նախադասությունից եւ հայհոյանքների արշավ սկսել»:
Չնայած Հայաստանը նոր ժամանակներ է թեւակոխել, սակայն Քաջարանը, ինչպես նշում են խմբագրություն դիմած քաղաքացիները, դեռեւս ապրում է հին օրերի բարքերով:
Ամենուր վխտում են Զարուհի Տոնապետյանի գործակալները:
Դիմումի հեղինակները նաեւ զգուշացնում են, որ գործակալների լայն ցանց է ստեղծվել Կապան քաղաքում: Նրա նախաձեռնությամբ կամ նրա գիտությամբ վերջին շրջանում աշխատանքի ընդունվածների զգալի մասն օգտագործվում է հենց այդ նպատակով՝ ավազակախմբին մերժողների վերաբերյալ արատավորող նյութեր հավաքելով:
Զարուհու գործակալները, ըստ նրանց, զինված են գաղտնի ձայնագրություններ եւ տեսանկարահանումներ կատարող արդիական սարքավորումներով:
Շատ ափսոս, որ հանքագործների փառքի քաղաքում նման մթնոլորտ է ստեղծվել:
Եվ, այդուհանդերձ, հիշեցնում ենք վերոգրյալ խնդիրներով մտահոգ մեր համաքաղաքացիներին՝ Զարուհի Տոնապետյանի գործակալները ոչինչ են եւ զրո արժեք ունեն, ինչպես եւ ինքը:
Իրավական զրո արժեք ունեն նրանց գաղտնի ձայնագրությունները, տեսանյութերը. դա արդեն Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրությունն է հիշեցնում: