Նախապատվություն տալով տեղական շինանյութին
«ՎԻԿԱՐՏ» սահմանափակ պատասխանատվությամբ ընկերությունը նախատեսում է Կապանի նախկին «Տարաբազա» կոչվող տարածքին հարակից Ողջի գետի հունի 4700 քառակուսի մետր ջրային ավազանից ավազի հումքի հանման աշխատանքներ իրականացնել: Նախնական հաշվարկներով՝ նախատեսվում է տարվա կտրվածքով ստանալ մոտ երեք-չորս հազար խորանարդ մետր ավազի հումք: Բանն այն է, որ Կապանում իրականացվող կառուցապատման աշխատանքների համար պահանջվող շինարարական ավազը ներկրվում է հիմնականում Երեւան, Էջմիածին քաղաքներից, ինչն ավելացնում է շինանյութի ինքնարժեքը: Իսկ մինչ այդ՝ անհրաժեշտ է կատարել երկրաբանահետախուզական աշխատանքներ:
«Շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության գնահատման եւ փորձաքննության մասին» ՀՀ օրենքով սահմանված կարգի համաձայն՝ սեպտեմբերի 20-ին Կապանի համայնքապետարանում անցկացվեց հանրային քննարկում:
Քաղաքապետարանի արտաքին կապերի եւ ծրագրերի բաժնի պետ Ավետիք Համբարձումյանը մանրամասն ներկայացրեց ընկերության նախաձեռնած ծրագիրը: Իսկ ընկերության ինժեներ-երկրաբան Մանվել Հարությունյանը տեղեկացրեց, որ շինարարական ավազի արդյունահանմամբ կստեղծվի մոտ տասը աշխատատեղ, բացի այդ՝ «ՎԻԿԱՐՏ» ՍՊ ընկերությունն իր շահույթներից մասնահանումներ կանի՝ քաղաքում սոցիալական ծրագրերի իրականացման նպատակով: Քաղաքապետարանի թույլտվությունից հետո կիրականացվեն երկրաբանահետախուզական աշխատանքներ, ինչը բանախոսի վկայությամբ՝ կարվի առանց շրջակա միջավայրի վրա բացասական ազդեցության: Աշխատանքների իրականացման ժամանակ վնաս չի հասցվի նաեւ կենդանական աշխարհին, մասնավորապես ձկներին, քանի որ ավազի հանման ժամանակ, գետի հունի երկու մասի բաժանելու հետեւանքով կապահովվի ձկների անվտանգ շարժը հունի մյուս մասով: Այն, ինչ նախատեսված է բնապահպանական նորմերով, չի խախտվի, հավաստիացրեց բանախոսը: Մ.Հարությունյանը հավելեց, որ երկրաբանահետախուզական գործընթացը պարզ է, ուսումնասիրություն կկատարվի հետախուզահորերի միջոցով, դրանք լեռնային մակերեսային հորեր են, որոնք հետագայում կարող են լցվել եւ բնապահպանական խնդիրներ առաջացնել: Կկատարվի նաեւ ռադիոմետրական ուսումնասիրություն՝ հումքի ճառագայթային հատկությունները պարզելու համար, նաեւ պաշարների հաշվարկ: Արդյունահանման տարածքում փոշին նվազեցնելու նպատակով ջրցանում կկատարվի: Նշվեց, որ ավազահանքը գտնվում է Կապանի բնակելի տարածքի երկու կիլոմետր հեռավորության վրա: