Մարդիկ զոհվում են ոչ թե երկրաշարժից, այլ վատ կառուցված շենքերի պատճառով եւ աղետներին դիմակայելու եղանակների անիրազեկությունից: 1988-ին Սպիտակի երկրաշարժի ժամանակ տարերքին զոհ գնացին հազարավոր բնակիչներ, նույն հզորության՝ ճապոնական Կոբի քաղաքում տեղի ունեցած երկրաշարժին զոհ գնաց մի քանի բնակիչ, երբ քաղաքի բնակչությունը հասնում էր 300 հազարի: Ով իրազեկված է, նա պաշտպանված է, - այս ձեւակերպումն էր ընկած «Աղետների ռիսկի նվազեցումը եւ լրատվությունը» խորագրով դասընթացի հիմքում, որ կազմակերպվեց  լրագրողների եւ լրատվության պատասխանատուների համար: Միջոցառումը տեղի ունեցավ Կապանի քաղաքապետարանի դահլիճում: Արտակարգ իրավիճակների նախարարության փրկարար ծառայության տնօրենի տեղակալ, փրկարար ծառայության գեներալ-մայոր Նիկոլայ Գրիգորյանը, ով օրվա բանախոսն էր, հանգամանորեն ներկայացրեց, թե ինչպես պիտի գործեն լրատվամիջոցները արտակարգ իրավիճակներում եւ աղետից հետո, ինչպես նաեւ լրատվությանը ներկայացվող պահանջներն արտակարգ իրավիճակներում: Բարդ բնակլիմայական եւ բարդ ռելիեֆներ ունեցող մեր հանրապետության բնակչության 80 տոկոսը ենթակա է բնական աղետների: Հենց այս համատեքստում մանրամասնվեց, թե ինչպես պիտի դիմակայել բնական աղետներին, մասնավորապես երկրաշարժերին:
Բանախոսը նաեւ հայտնեց, որ Սյունիքում իրականացվում է «Հանրային իրազեկում» ծրագիրը: «Եթե աղետների ժամանակ լրատվամիջոցների ներկայացուցիչներն անմիջապես մեկնում են դեպքի վայր, ապա երբ խոսքը վերաբերում է աղետի ռիսկի նվազեցմանը, ժողովրդին ուսուցանելուն, բացատրելուն, իրազեկելուն, լրատվամիջոցները մի քիչ դժվարանում են, քանզի դա ոչ այնքան ժամանակով, որքան գիտելիքի, իմացության պակասով է պայմանավորված», - ասաց Ն. Գրիգորյանը: Նրա փոխանցմամբ՝ Գորիսի, Սիսիանի եւ Մեղրու տարածաշրջանների 50 համայնքի երեքական ներկայացուցիչ ներգրավված է իրազեկման ոլորտում: Նրանց համար անցկացվել են դասընթացներ, որից հետո այդ համայնքներում կգնահատվեն եւ կբացահայտվեն աղետի ռիսկի չափերը, ըստ այդմ՝ համայնքի ղեկավարները տեղական բյուջեում որոշակի գումար պիտի հատկացնեն աղետներին դիմակայելու համար: Ըստ բանախոսի՝ աղքատ եւ զարգացող երկրների փոքր բնակավայրերում ընդհանրապես ներդրում չի արվում աղետների ռիսկերը նվազեցնելու նպատակով, ինչն անդառնալի հետեւանքներով է հղի: Մեզանում, օրինակ, երբ աղետներ են տեղի ունենում, ապա դրանց պատճառած վնասների փոխհատուցման ժամանակ շատ հաճախ չեն գտնվում անհրաժեշտ գումարներ կամ դրանց ուշացումով են հատկացվում:
Դասընթացի ժամանակ ցուցադրվեցին խնդրո առարկային առնչվող տեսաֆիլմեր, բանախոսը պատասխանեց ներկաներին հետաքրքրող հարցերին: