Պատանի երկրապահը մեկ տարեկան է
Ամեն ինչ սկսվեց նրանից, որ 2014թ. սեպտեմբերի 9-ին ՀՀ պաշտպանության, ՀՀ կրթության եւ գիտության նախարարությունների եւ Երկրապահ կամավորականների միության միջեւ կնքված եռակողմ փոխըմբռման հուշագրի համաձայն ՀՀ կառավարությունն ընդունեց որոշում հանրակրթական դպրոցներում ստեղծել «Պատանի երկրապահ» ակումբներ: Մեկ տարի առաջ «Պատանի երկրապահ» ակումբ հիմնադրվեց նաեւ Կապանի թիվ 6 հիմնական դպրոցում: Այդ առիթով կրթօջախում տեղի ունեցավ ակումբի ստեղծման տարեդարձին նվիրված միջոցառում, որին մասնակցում էին Սյունիքի մարզպետ Սուրեն Խաչատրյանը, ՀՀ զինված ուժերի առաջին բանակային զորամիավորման հրամանատար, գնդապետ Տիգրան Փարվանյանը, ՀՀ երկրապահ կամավորականների միությունից՝ գեներալ-մայոր Սամվել Սաֆարյանը եւ Արցախյան պատերազմի մասնակից, օդաչու Միխայել Անդրեասյանը, մարզպետի տեղակալներ Վաչե Գրիգորյանը եւ Վարդան Դավթյանը, Կապանի քաղաքապետի տեղակալ Ռուդոլֆ Սարգսյանը, Արցախյան պատերազմի մասնակիցներ, զոհված ազատամարտիկների հարազատներ, այլ հրավիրված անձինք: Հնչեցին Հայաստանի Հանրապետության եւ երկրապահ կամավորականների միության օրհներգերը:
Պատանի երկրապահները ցուցադրեցին մարտական հնարքներ, հանդես եկան շարային քայլքով, այնուհետեւ Սյունիքի մարզպետին զեկուցեցին հանդիսության սկսելուն պատրաստ լինելու մասին: Ապա երդվեցին հավատարիմ մնալ ջոկատի կանոնադրությանը, իրենց որդեգրած սկզբունքներին, հնչեցին երկիր հայրենիին նվիրված լինելու պատգամներ, մեծ Նժդեհի խոսքը՝ հայրենիքն ապրում է հայրենասիրությամբ եւ կործանվում նրա պակասից: Հայրենասիրական երգերի մեղեդիների ներքո մեծ էկրանի վրայով սահեցին Արցախյան պատերազմի նահատակ շրջանավարտների դիմանկարները, հարգանքի տուրք մատուցվեց նրանց հիշատակին:
Օրվա խորհրդի առթիվ Հայաստանի երկրապահ կամավորականների միության վարչության նախագահ, Ազգային ժողովի պատգամավոր, Արցախի հերոս, գեներալ-լեյտենանտ Մանվել Գրիգորյանի շնորհավորական ուղերձը հրապարակեց գեներալ-մայոր Սանվել Սաֆարյանը, ով դպրոցին ԵԿՄ «Հայաստանի երկրապահ» հուշամեդալի հանձնումը վերապահեց իր մարտական ընկերոջը՝ օդաչու Միքայել Անդրեասյանին:
- Այս ոգին կուզեի տեսնել բոլոր դպրոցներում: Այս պահին գոնե զգում ենք, որ շատ հզոր ենք եւ վաղն ավելի հզոր ենք լինելու, քանզի կան այսպիսի պատանի երկրապահներ, որոնց մեջ խոսում է արդեն իսկ հայրենասիրությունը, սյունեցու ոգին, չեմ կասկածում, որ վաղը պատրաստ են իրենց հայրենիքը պաշտպանելու: Ուստի ուզում եմ երախտագիտություն հայտնել դպրոցական մի կոլեկտիվի, որ ոչ միայն գիտելիքներ է ավանդում իր սաներին, այլ հայրենիքի վաղվա պաշտպան դաստիարակում, - ասաց Սյունիքի մարզպետ Սուրեն Խաչատրյանը, - կարծես թե այս մեկ տարվա ընթացքում նրանք ոչ թե պատանի երկրապահ են, այլ պատանի սահմանապահ:
Գնդապետ Տիգրան Փարվանյանը, ով միջոցառմանը ներկայացավ զորավարժությունների ավարտից հետո, փոխանցեց, որ պատանի երկրապահներն իրենց պատրաստությամբ վաղը կարող են փոխարինել նրանց. «Այս ամենը ոգեւորիչ ու պարտավորեցնող է, ցանկանում եմ, որ մարզի դպրոցներում հաճախակի անցկացվեն նման միջոցառումներ: Միայն այդպես կարելի է Հայաստան աշխարհի վաղվա տիրոջը նախապատրաստել»:
Կրթօջախի տնօրեն Մարինե Դավթյանը երախտագիտություն հայտնեց մարզային իշխանության եւ զինվորականության ներկայացուցիչներին միջոցառմանը մասնակցելու համար. «Մեկ տարի առաջ, երբ դպրոցում հիմնադրվեց «Պատանի երկրապահ» ակումբը, անկեղծորեն, մի փոքր մտավախություն ունեինք, թե արդյոք կկարողանանք իրագործել կանոնադրությամբ սահմանված եւ մեր առջեւ դրված բոլոր խնդիրները: Այսօր ուրախությամբ փաստում ենք, որ պատանի երկրապահը, իրոք, կայացել է, կրթօջախն իր բարեկամների հետ նշում է նրա ծննդյան տարեդարձը: Ակումբի սաները կարճ ժամանակամիջոցում ձեռք բերեցին ֆիզիկական ու բարոյահոգեբանական նոր որակներ, վարժվեցին շարային պատրաստության մեջ, ձեռք բերեցին ապագա զինվորին բնորոշ այլ որակներ: Եվ կուզեի իմ անկեղծ երախտագիտությունը հայտնել Սյունիքի մարզպետ Սուրեն Խաչատրյանին մեր հանդիսությանը մասնակցելու եւ փառապանծ զորապետ Մանվել Գրիգորյանին՝ ակումբի տարեդարձը ուղերձով շնորհավորելու եւ դպրոցի ամբողջ կոլեկտիվին ոգեշնչելու համար»:
Միջոցառումն ավարտվել էր, բայց պատանի երկրապահների ոգեւորությունը դեռ երկար ժամանակ չէր մարում: