Պատմական օր Մեղրի համայնքում․ կայացավ Շոտոկան կարատեի Հայաստանի գավաթի բաց առաջնությունը
2025 թվականի հունիսի 15-ին «Մեղրիի մարզամշակութային կենտրոն» ՀՈԱԿ-ի Ագարակի մշակույթի տանը առաջին անգամ անցկացվեց Շոտոկան կարատեի Հայաստանի գավաթի բաց առաջնությունը։ Միջոցառումը նվիրված էր մեր հայրենակից Արշակ Սարգսյանի հիշատակին։
Մրցաշարը կարևոր մարզական իրադարձություն էր, որը համախմբեց մարզիկների Հայաստանի տարբեր մարզերից և մայրաքաղաք Երևանից։
Ողջույնի խոսքով հանդես եկավ Մեղրի համայնքի ղեկավար Խաչատուր Անդրեասյանը՝ ընդգծելով, որ նման միջոցառման անցկացումը մեծ պատիվ է Մեղրի համայնքի համար։ Այս առաջնությունն ունի ոչ միայն մարզական, այլև հայրենասիրական և դաստիարակչական նշանակություն՝ խթանելով առողջ ապրելակերպ, կարգապահություն, կամքի ուժ, փոխադարձ հարգանք և բարեկամություն։
Միջոցառմանը ներկա էին համայնքային կառույցների ներկայացուցիչներ, Շոտոկան կարատեի ֆեդերացիայի ներկայացուցիչներ, բնակիչներ, պատվավոր հյուրեր՝ «Սիլվի Էյջի» ՍՊ ընկերության տնօրեն Սիլվա Համբարձումյանը և ՀՀ Ազգային ժողովի պատգամավոր Դավիթ Դանիելյանը։
Համայնքի ղեկավարը Շոտոկան կարատեի Հայաստանի ֆեդերացիայի նախագահ Կարեն Սողոմոնյանի կողմից ստացավ շնորհակալագիր՝ կարատեի զարգացմանն աջակցելու և համայնքում մարզական միջոցառումները խթանելու համար։ Իր հերթին՝ համայնքի ղեկավարը ի նշան հարգանքի շնորհակալագիր հանձնեց Կարեն Սողոմոնյանին՝ երկարամյա բարեխիղճ աշխատանքի, սաների հետ հետևողական մարզական գործունեության և մարզադաստիարակչական արժեքների ամրապնդման գործում ունեցած ավանդի համար։
Միջոցառման մշակությային հատվածն ապահովեցին «Արևիք» արվեստի դպրոցի «Խաչման» պարային համույթի սանուհիները։
Մրցաշարը լի էր արժանի մրցակցության, սպորտային ոգու, կարգապահության և փոխադարձ հարգանքի մթնոլորտով։ Օրվա ավարտին անցկացվեց հաղթողների պարգևատրման հանդիսավոր արարողությունը։ Առաջին, երկրորդ և երրորդ տեղերը զբաղեցրած մարզիկները պարգևատրվեցին գավաթներով և դիպլոմներով՝ իրենց ցուցաբերած տոկունության, վարպետության և նվիրումի համար։
Այս առաջնությունը դարձավ նոր էջ Մեղրի համայնքի մարզական պատմության մեջ՝ հիմք ստեղծելով շարունակական նման միջոցառումների և մարզամշակութային համագործակցության համար։
Մրցաշարի հովանավորը «Ագարակի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ» փակ բաժնետիրական ընկերությունն է։