Պետականապաշտ, հայրենատեր բոլոր ուժերի համախմբում հանուն Արցախի և Հայաստանի անվտանգության ապահովման. ՀԴԿ
Արցախի Հանրապետության դեմ Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական վերջին հարձակումները, Հայաստանի ներկայիս իշխանության դրսևորած հանցավոր կրավորականությունը և ստախոսությունը վերջնականապես ապացուցում են, որ Ն. Փաշինյանի գլխավորած կառավարությունը և խորհրդարանական մեծամասնությունը հլու-հնազանդ ենթարկվում են թուրք-ադրբեջանական սպառնալիքներին՝ ոտնահարելով հայության կենսական իրավունքներ: Այս մասին հայտարարություն է տարածել Հայաստանի դեմոկրատական կուսակցությունը:
Հայտարարությունում նաեւ ասվում է. «Այս իշխանությունները դարձել են Ադրբեջանի գործիքը հայոց երկու պետականությունները կազմաքանդելու և համաթուրանական կամրջով Ադրբեջանն ու Թուրքիան միավորելու ճանապարհին: Արցախի ապառազմականացման և Ադրբեջանի հետ տխրահռչակ «խաղաղության» պայմանագրի կարգախոսներով փաշինյանական իշխանությունը դուրս է բերում հայ զինվորականներին Արցախից, ջլատում է Հայաստանի բանակը, խոստացված բանակային բարեփոխումների փոխարեն մեր ռազմական ուժերը անկառավարելի նահանջի  մեջ են,  փորձ է կատարվում պարտության ողջ բեռը բարդել բանակի վրա: Պարտվողական, բացարձակ անինքնուրույն արտաքին քաղաքականության հետևանքով հնարավոր են դառնում նոր տարածքային զիջումները Ադրբեջանին և՛ Արցախում, և՛ Հայաստանում:
Հայաստանի դեմոկրատական կուսակցությունը խոր մտահոգությամբ արձանագրում է՝ Արցախը Հայաստանին կապող միջանցքի  շուրջ ծավալվող զարգացումները վկայում են, որ փորձ է կատարվում վերջնականապես կտրել Արցախը Հայաստանից, Լաչինի միջանցքը վերածել ինչ-որ անհասկանալի ճանապարհի, որը չունի անհրաժեշտ ենթակառուցվածքներ, թողունակություն, հարակից հայկական բնակավայրեր, կայացած փաստ դարձնելով Արցախի լիակատար բռնազավթումը և Սյունիքի հանձնումը, հայության նոր ցեղասպանությունը:
Հայաստանի դեմոկրատական կուսակցությունը սպառնալի մարտահրավերների հաղթահարման համար առաջարկում է պետականապաշտպան, հայրենատեր ազգային բոլոր ուժերի համախմբում՝ քաղաքական խորհրդի կարգավիճակով, որը կստանձնի ստվերային կառավարության գործառույթները՝ հետևյալ հրատապ խնդիրների իրագործման նպատակով:
Ա․ Ելնելով Ադրբեջանի կողմից իրականացվող շարունակական ցեղասպանական գործողություններից՝ ճանաչել Արցախի Հանրապետության սուբյեկտայնությունը՝ լեգիտիմ, անկախ կարգավիճակը Ադրբեջանից, որով վերահաստատել  արցախահայության անվտանգության երաշխավորի ՀՀ դերը ։
Բ. Հասնել գործուն քայլերի Արցախյան հակամարտության կարգավորման միջազգային մանդատ ունեցող ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի եռանախագահ երկրների ղեկավարներից, որպեսզի նրանց ներկայացուցիչները համատեղ մշտադիտարկման առաքելություն իրականացնեն Արցախի և Ադրբեջանի շփան գծի ողջ երկայնքով և իրենց  մանդատին համապատասխան՝ հսկեն պարտավորությունների իրագործումը՝ թույլ չտալով Ադրբեջանին իրականացնել նոր էթնիկ զտումներ և արցախահայության տեղահանում, հայկական բազմադարյա մշակութային ժառանգության ոչնչացում և յուրացում:
Գ. Դիմել ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհրդին՝ Ադրբեջանի կողմից ընդդեմ Արցախի և Հայաստանի սանձազերծած ագրեսիայի և ահաբեկչության փաստերը քննելու, որպեսզի կանխվեն ցեղասպանական գործողությունները, և պաշտպանվի իր հայրենիքում հայության անվտանգ ապրելու հիմնարար իրավունքը:
Դ. Վերականգնել Հայաստանի և Արցախի ռազմաքաղաքական, դիվանագիտական կարողունակությունը, որը տարածաշրջանում կայունության և իրական խաղաղության հասնելու միակ ճանապարհն է, Ադրբեջանի ռազմական գերակայությունը պետք է հավասարակշռվի:
Ե. Ռուսաստանի հետ ծավալել խաղաղապահ ուժերի  մանդատի և արդյունավետ գործունեության վերաբերյալ շահագրգիռ բանակցություններ, որպեսզի կարողանանք ապահովել Արցախի հակաօդային պաշտպանությունը (ՀՕՊ-ը), Արցախի և Ադրբեջանի միջև հնարավոր պաշտպանիչ գոտու ստեղծումը՝ բացառելու ադրբեջանական ուժերի կողմից նոր տարածքների ու ռազմավարական բարձունքների գրավման բոլոր հնարավոր փորձերը: