Ռոբերտ Քոչարյանի մեղադրանքում փոփոխություններ են արվել. պաշտպանները դիմել են ՄԻԵԴ
Մարտի 1-ի գործով սահմանադրական կարգը տապալելու մեջ մեղադրվող Ռոբերտ Քոչարյանի գործով որոշ զարգացումներ են տեղի ունեցել:
Տեղեկացանք, որ Քոչարյանի մեղադրանքում որոշ փոփոխություններ՝ լրացումներ են կատարվել:
Այս մասին այսօր ի պատասխան մեր հարցին ասաց Քոչարյանի պաշտպաններից Հայկ Ալումյանը: Նա նաեւ ասաց, որ անմեղության կանխավարկածի եւ պաշտպանության իրավունքի խախտման հարցով մեկ շաբաթ առաջ դիմել են Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան:
Նշենք, որ մեղադրանքի լրացման հետ կապված օրեր առաջ լրագրողների հետ զրույցում ակնարկել էր նաեւ ՀՀ հատուկ քննչական ծառայության պետ Սասուն Խաչատրյանը:
Քոչարյանի պաշտպան Հայկ Ալումյանի հետ զրույցը ներկայացնում ենք ստորեւ.
-Պարոն Ալումյան, մամուլում այսօր տեղեկություններ են տարածվել, որ Վճռաբեկ դատարանի դատավորները գտել են, որ ճիշտ կլինի վերաքննիչի որոշումը բեկանել եւ ուղարկել նոր քննության՝ այս կերպ նաեւ ձգձգելով գործընթացը: Այդ մասով ի՞նչ տեղեկություններ են հայտնի:
- Ես այդ մասին առաջին անգամ տեղեկացել եմ լրատվամիջոցներից: Սա, ես կարծում եմ, ընդամենը ինչ-որ մի ենթադրություն է, միգուցե վերլուծության արդյուք է: Եթե Վճռաբեկ դատարանը ցանկություն ունենա ձգձգելու՝ ինքը զանազան մեթոդներ ունի դա անելու եւ դա միակ տարբերակը չէ: Համենայնդեպս, Վճռաբեկ դատարանի որոշում դեռեւս չունենք, նիստի օր դեռեւս նշանակված չէ, իսկ թե ինչ տեղի կունենա նիստի ընթացքում եւ ինչ արդյունք կունենա Վճռաբեկ դատարանի դատավարությունը՝ ես հիմա հանձն չէի առնի կանխատեսել:
- Ի՞նչ ժամկետներում Վճռաբեկը պետք է նիստի օր նշանակի:
- Նիստի համար կոնկրետ ժամկետ օրենքը չի նախատեսում, ասում է՝ ողջամիտ ժամկետ:
- Հիմա այս գործով ողջամիտ ժամկետներո՞ւմ է:
- Վճռաբեկ դատարանում ունեցել եմ գործ, որտեղ Վճռաբեկ դատարանը մեկ տարում է վերջնական որոշումը կայացրել, ես համարել եմ, որ դա ողջամիտ չէ:
- Ռոբերտ Քոչարյանի մասնակցությամբ վերջին շաբաթների ընթացքում ի՞նչ քննչական գործողություններ են իրականցվել:
- Քննչական գործողություններ չեն իրականցվել:
-ՀՔԾ պետ Սասուն Խաչատրյանն օրեր առաջ լրագրողների հետ զրույցում չբացառեց, որ Մարտի 1-ի գործով քննչական խմբի ղեկավար Վահագն Հարությունյանի ղեկավարությամբ ապացույցների կեղծման վերաբերյալ փաստացի ապացույցների արդյունքում որոշում կայացվի լրացնել Քոչարյանի մեղադրանքը: Լրացում կատարվե՞լ է, ինչ տեղեկություններ կան:
- Ես հատուկ ընդգծեցի, որ քննչական գործողություններ չեն կատարվել, բայց մեղադրանքի մեջ որոշ փոփոխություններ տեղի են ունեցել:
- Կմանրամասնե՞ք:
- Չեմ կարող, որպեսզի հիմա ինձ չսկսեն մեղադրել, որ ես նախաքննական գաղտնիք եմ փորձում հրապարակել: Կարելի է ասել, որ ոչ թե ծավալի փոփոխություն կա, այլ՝ որոշ դրվագների վերաբերյալ մեղադրանքը ավելի մանրամասն է ներկայացված:
- Այսինքն՝ ոչ թե մեղադրանքը վերաորակել են, այլ՝ լրացրե՞լ:
- Այո, վերաորակում տեղի չի ունեցել, պարզապես կային ձեւակերպումներ նախկին մեղադրանքի մեջ, այ այդ ձեւակերպումները ավելի մանրամասնեցված են, մանրամասներ են գրված, որը նախկինում չկար: Կարելի է համարել, որ մեղադրանքի լրացում է, բայց ո՛չ որակման հետ կապված լրացումներ կան, ո՛չ էլ ինչ-որ նոր գործողություններ են վերագրվում:
- Պարոն Ալումյան, Ռոբերտ Քոչարյանն այս նոր դրվագներով հարցաքննվե՞լ է:
- Մեղադրանքի մեջ նույնիսկ մեկ ստորակետի փոփոխություն եթե կա, նորից պետք է հարցաքննեն եւ ֆորմալ կողմը պետք է նույնը լինի՝ ինչ-որ առաջին անգամ մեղադրանք առաջադրելիս: Համապատասխանաբար նաեւ առաջարկվել է մեղադրանքի վերաբերյալ ցուցմունք տալ, բայց նախքան ցուցմունք տալը քննիչը նաեւ պետք է պարզաբանի մեղադրանքը, եւ մենք գրել էինք, որ մեղադրանքի մեջ շատ ձեւակերպումներ կան, որոնք հասկանալի չեն, պարզաբանման կարիք ունեն, որից հետո մենք կորոշենք՝ ցուցմունք կտանք, թե ոչ:
- Այսինքն՝ դեռ չի պարզաբանե՞լ նախաքննական մարմինը:
- Այո, դեռ չի պարզաբանել:
- Պարոն Ալումյան, այնուամենայնիվ, մեղադրանքում արված լրացումների հետ կապված չե՞ք կարող որոշ փակագծեր բացել: Արդյո՞ք դա վերաբերում է Վահագն Հարությունյանի ղեկավարությամբ ապացույցների կեղծման ենթադրյալ դրվագին:
- Ոչ, եթե խնդիրը նա է, որ այդ գործողությունները որոշ չափով վերագրվեին պարոն Քոչարյանին՝ այդպիսի բան չկա մեղադրանքում:
- Իսկ նախաքննության ընթացքը ձեզ գոհացնո՞ւմ է:
- Ոչ, նախաքննության ընթացքը չի կարող մեզ գոհացնել: Տեսեք, քրեական վերաքննիչ դատարանը օգոստոսի 13-ի որոշմամբ արձանագրել է, որ պարոն Քոչարյանը անձեռնմխելիությունից է օգտվում, այդ հիմքով ազատ է արձակվել, բայց անձեռնմխելիությունից օգտվելը միայն ազատ արձակումը չի նշանակում: Վերաքննիչ դատարանի առաջ դրված էր խափանման միջոցի խնդիր, դատարանը ազատ արձակեց, բայց անձեռնմխելիությունը ավելի մեծ հետեւանքներ պետք է առաջացներ պարոն Քոչարյանի համար: Այսինքն՝ ինքը ոչ միայն պետք է ազատ արձակվեր, այլեւ նրա նկատմամբ քրեական հետապնդումը պետք է դադարեցվեր: Մենք միջնորդել էինք, որպեսզի քրեական հետապնդումը դադրեցվի, բայց մեր միջնորդությունը մերժվել է եւ մենք այդ որոշումը բողոքարկել ենք: Բացի այդ՝ մենք դիմել էինք, որպեսզի քրեական գործը ՀՔԾ-ից տեղափոխվի մեկ այլ քննչական մարմին՝ հաշվի առնելով, որ ՀՔԾ պետը գաղտնալսման ժամանակ որոշ բաներ էր ասել, մասնավորապես խափանման միջոցի մասով, որ անհրաժեշտ է կիրառել կալանավորումը, որպեսզի սկսեն ցուցմունք տալ: Այսպիսի բաներ է ասել եւ նաեւ շատ անհարգալից էր խոսում, երեւում էր տրամադրվածությունը: Այդ ամեն ինչը հաշվի առնելով՝ մենք նաեւ միջնորդել էինք, որպեսզի գործը տեղափոխվի մեկ այլ քննչական մարմին, սակայն այդ միջնորդությունը եւս մերժվել է: Այս պայմաններում իհարկե մեզ չի կարող գոհացնել նախաքննության ընթացքը: Նաեւ պետք է ասեմ, որ դիմել ենք Եվրոպական դատարան:
- Ե՞րբ եք դիմել:
- Եթե չեմ սխալվում՝ մեկ շաբաթ առաջ:
- Ի՞նչ խախտումների մասով:
- Մասնավորապես անմեղության կանխավարկածի եւ նաեւ պաշտպանության իրավունքի խախտման հարցով: Իհարկե, միանգամից հարց է առաջանում՝ բա ներպետական ատյանների սպառո՞ւմը: Դա մեկ դեպքում է թույլատրվում, եթե տվյալ կոնկրետ գործով ներպետական ատյանները ի սկզբանե արդյունավետ չեն, այսինքն՝ ի սկզբանե արդյունավետ չեն, հնարավոր չէ ակնկալել դրական լուծում ներպետական ատյաններում, եւ մենք փորձել ենք հիմնավորել, որ սա հենց այդ դեպքն է:
Ռոբերտ Քոչարյանը մեղադրվում է մի խումբ անձանց հետ սահմանադրական կարգը տապալելու մեջ: Հուլիսի 27-ին Երեւանի ընդհանուր իրավասության դատարանը նրա նկատմամբ խափանման միջոց էր ընտրել կալանավորումը: Քոչարյանը, սակայն, անազատության մեջ շատ չմնաց. օգոստոսի 13-ին վերաքննիչ դատարանը դատավոր Ալեքսանդր Ազարյանի նախագահությամբ վերացրեց առաջին ատյանի դատարանի որոշումը՝ բավարարելով Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանների ներկայացրած՝ խափանման միջոց կալանքը փոխելու միջնորդությունը: Այս որոշումը մեծ աղմուկ բարձրացրեց հանրության շրջանում: Դատախազությունը բողոքարկել է նրան ազատ արձակելու Վերաքննիչ դատարանի որոշումը: Որոշման դեմ բողոքարկել է նաեւ պաշտպանության կողմը: Երկու բողոքներն էլ Վճռաբեկ դատարանը վարույթ է ընդունել: