Ռուսաստանի ու ԱՄՆ-ի դեսպանատները Հայաստան չմեկնելու մասին նոր հայտարարություններ չեն արել. տարածվող լուրերը հին են
Մամուլում արագորեն տարածվում են  Ռուսաստանի Դաշնության և ԱՄՆ-ի դեսպանատների կողմից՝ իրենց քաղաքացիներին ուղղված հաղորդագրություններ, որով գերատեսչությունները խորհուրդ չեն տալիս մեկնել ՀՀ Սյունիքի, Վայոց ձորի և Գեղարքունիքի մարզերի սահմանամերձ շրջաններ։
Տարածվող հաղորդագրությունները, ինչպես նախկինում, այնպես էլ հիմա, խուճապի ալիք են ստեղծել բնակչության շրջանում, քանի որ քաղաքացիներն ունեն նոր ռազմական բախումների վախ ու մտավախություն:
Նման հրապարակումների համար, ամենայն հավանականությամբ, հիմք է եղել ԱՄՆ դեսպանության էջում սեպտեմբերի 23-ին հրապարակված հայտարարության վերահրապարակումն ու թարմացումը՝ ուղղված ԱՄՆ-ի քաղաքացիներին:
«Travel.State.Gov կայքում ս․թ․ նոյեմբերի 15-ին թարմացվել է Հայաստան ուղևորվող անձանց տրվող խորհուրդների բաժինը։ Այստեղ արտացոլվել է սեպտեմբերի 23-ին ԱՄՆ դեսպանության կայքում ԱՄՆ քաղաքացիների համար հրապարակված զգուշացումը, որտեղ տեղեկություններ էին ներկայացված այն վայրերի մասին, ուր սեպտեմբերի 13-ի և 14-ի հարձակումներից հետո արգելվում էր դեսպանության աշխատակիցների և նրանց ընտանիքի անդամների ուղևորությունները՝ ոչ էական նպատակներով», -ասված է ԱՄՆ դեպսանության էջում։
Նշենք, որ սա արվել էր ադրբեջանական ռազմական հարձակումից օրեր անց, երբ կար դեռ լարվածություն ու վտանգ:
Նմանատիպ հայտարարությամբ էր հանդես եկել նաև ՀՀ-ում ՌԴ դեսպանատունը՝ հորդորելով խուսափել ճամփորդություններից այն վայրեր, որտեղ հավանական ռազմական գործողություններ կարող են տեղի ունենալ: ՌԴ դեսպանատան էջում նոր հայտարարություն չկա: Ստացվում է՝ խուճապի մատնվելու կարիք ևս չկա: