Սնանկության դատարանների միջոցով սնանկության ոլորտի գործերը կքննվեն ավելի արդյունավետ և արագ
Հայաստանում նոր ստեղծված Սնանկության դատարանները  հնարավորություն կտան ավելի արդյունավետ և ավելի կարճ ժամանակում քննել սնանկության հարցերով գործերը: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին նշեց սնանկության հարցերով փորձագետ, փաստաբան Աննա Մարգարյանը:
Փաստաբանը  շատ կարևոր քայլ է համարում Սնանկության դատարանների ստեղծումը, քանզի  գործերը քննվելու են տվյալ ոլորտում մասնագիտացված մարդկանց կողմից, ինչի արդյունքում ժամանակն արդյունավետ է ծախսվելու, ինչպես նաև ձևավորվելու է միասնական քաղաքականություն:
«Տվյալ ոլորտում ունենք բազմում գործեր տարբեր դատավորների մոտ, և ամեն դատավոր ինքը իր ներքին համոզմամբ ու մոտեցմամբ տարբեր կերպ է մեկնաբանում օրենքը կամ տվյալ  իրավիճակը, որն առաջացնում է կազուսներ իրավական դաշտում: Եթե լինի միասնական Սնանկության դատարան, դատավորները կունենան միասնական մոտեցում բոլոր հարցերի շուրջ: Սնանկության դատարանների դեպքում չի լինելու տարակարծություն, օրենքի տարբեր մեկնաբանություններ և տարընթերցումներ, որովհետև պրակտիկան մի ուղղությամբ կընթանա»,- ասաց Մարգարյանը և հավելեց, որ դա նաև կհեշտացնի փաստաբանների աշխատանքը, քանի որ խնդիր չեն ունենա մեկնաբանության առումով:
Անդրադառնալով Սնանկության դատարանների դատավորների ընտրության հարցին` Մարգարյանը նշեց, որ այդ բնագավառում բավականին փորձ ունեցող և իրազեկ դատավորներ են ընտրվել, ովքեր կարող են շատ հանգիստ օրենքը մեկնաբանել ինչպես-որ տվյալ իրավիճակին է անհրաժեշտ:
Փաստաբանը բավականին առաջադիմական քայլ է համարում, որ սնանկության գործերով դատական նիստ չի հրավիրվի և որոշում կկայացվի փաստաթղթերի հիման վրա:
«Մենք ներկայացնում ենք սնանկության վարույթի հետ կապված ինչ-որ բողոքներ` դատարանը նիստ չի հրավիրում: Դատարանը մեր ներկայացրած փաստաթղթերի հիման վրա քննարկում է հարցը և որոշում կայացնում: Այն դեպքում, երբ հարցեր կամ իրավիճակ է առաջանում, որ անհրաժեշտ են լրացուցիչ ինչ-որ հարցերի պարզաբանում` դատարանը կարող է հրավիրել նիստ, իսկ եթե ոչ, առանց նիստ հրավիրելու որոշումը կայացնելու է և ուղարկելու: Պրակտիկայում սնանկության վարույթի գործընթացում նիստեր հրավիրելը ժամանակատար է, քանի որ կողմերին ծանուցելու խնդիր է առաջանում»,- նշեց Մարգարյանը:
Ըստ Մարգարյանի ` Սնանկության դատարանները Հայաստանին անհրաժեշտ էին, որովհետև վարույթները կարող էին ձգվել 5-7 տարի: