Սյունիքի եւ Վայոց ձորի մարզերը՝ մեկ համատեղ ընտրատարածք
Մարտի 3-ին ՀՀ կառավարությունը հաստատել է Հայաստանի Հանրապետության նոր ընտրական օրենսգրքի նախագիծը, որը կներկայացվի ՀՀ Ազգային ժողով:
Ըստ նախագծի՝ հանրապետությունում մինչեւ հիմա գործող 41 ընտրատարածքը «կօպտիմալացվի» եւ ՀՀ տարածքը կբաժանվի 13 ընտրատարածքի (4-ը՝ Երեւանում, 9-ը՝ մարզերում): Այդ թվում՝ Սյունիքի եւ Վայոց ձորի մարզերը դիտարկվում են իբրեւ մեկ համատեղ ընտրատարածք:
Երեւանի, Գյումրիի եւ Վանաձորի ավագանիները կընտրվեն համամասնական ընտրակարգով, իսկ քաղաքապետները՝ ավագանու կողմից: Դա նշանակում է, որ մյուս համայնքների ղեկավարները (որոնց թվում եւ մեր մարզի քաղաքային համայնքների ղեկավարները) կընտրվեն ուղղակի ընտրությամբ:
Համայնքի ավագանին եւ համայնքի ղեկավարները կընտրվեն 5 տարի ժամանակով:
Փաստորեն ՀՀ ընտրական օրենսգիրքը համապատասխանեցվում է Սահմանադրությանը եւ ուժի մեջ կմտնի 2016թ. հունիսի 1-ից, ինչպես սահմանված է հիմնական օրենքի անցումային դրույթներով:
Անշուշտ, ներկայացված նախագծում կա մի քանի դրույթ, որ նորություն են եւ ընտրողներին մտահոգող որոշ հարցերի պատասխան են պարունակում: Սակայն քիչ չեն նաեւ տարաձայնություններն ու տարակույսները փաստաթղթի վերաբերյալ: Եվ, այդուհանդերձ, քիչ հավանական է, որ օրենսգրքի նախագիծը քննարկումների արդյունքում սկզբունքային փոփոխությունների կենթարկվի:
Միգուցե եւ սովորական քայլ համարվեր Սյունիքի եւ Վայոց ձորի մարզերը մեկ ընդհանուր ընտրատարածքի մեջ ներառելը, թեեւ (ի տարբերություն) մյուս մարզերից յուրաքանչյուրը մեկ ընտրատարածք կդիտվի, թեեւ նոր ընտրատարածքների ձեւավորումը (ամենայն հավանականությամբ) կատարվում է բնակչության կամ ընտրողների թվաքանակը հաշվի առնելով, բայց… Այդ հանգամանքը, ինչպես եւ մինչ այդ տեղի ունեցած որոշ գործընթացներ, արդեն իսկ հեռուն գնացող մի ենթադրության տեղիք են տվել Սյունիքում: Իսկ այդ ենթադրությունը հետեւյալն է՝ ապագայում երկու մարզի միավորմամբ Սյունիքի նոր մարզի ձեւավորում՝ պատմական Սյունիքի ամբողջական տարածքի ընդգրկմամբ, որը, ի դեպ, ողջամիտ քայլ կլիներ բոլոր առումներով:
Եթե իրականություն դառնա այդ կանխատեսումը, ապա կվերականգնվի նաեւ (իր նախկին սահմաններով) Հայ առաքելական եկեղեցու Սյունյաց թեմը, որը մի քանի տարի առաջ հանիրավի բաժանվեց երկու մասի:
Չմոռանանք, որ 1995 թվականին, երբ մշակվում էր «Հայաստանի Հանրապետության վարչատարածքային բաժանման մասին» ՀՀ օրենքը, շրջանառվում էր հենց այդ՝ Սյունիքի մարզը պատմական Սյունիքի սահմաններով կազմավորելու վարիանտը: Այդ ժամանակ նպատակահարմար գտնվեց ներկայիս տարբերակը, որի համաձայն Սյունիքի մարզն ընդգրկեց Գորիսի, Կապանի, Մեղրու եւ Սիսիանի վարչական շրջանների տարածքները, իսկ Վայոց ձորի մարզն ընդգրկեց Եղեգնաձորի ու Վայքի նախկին վարչական շրջանների տարածքները:
Ներկայիս կանխատեսումը գուցե եւ չծնվեր ու չշրջանառվեր, եթե չլիներ մի ոչ երկրորդական հանգամանք եւս: Ս.թ. փետրվարի 24-ին Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության եւ Հայ Յեղափոխական Դաշնակցություն կուսակցության միջեւ ստորագրված Քաղաքական համագործակցության համաձայնագրում այսպիսի դրույթ է ամրագրվել՝ «Վերանայել Հայաստանի Հանրապետության վարչատարածքային բաժանումը… »:
Առայժմ այսքանը, մնացածը ցույց կտա ժամանակը: