Սյունիքում հացահատիկային մշակաբույսերի բերքահավաքը մոտենում է ավարտին
Գյուղատնտեսության եւ հատկապես դաշտավարության համար ոչ բարենպաստ տարում հացահատիկային մշակաբույսերի բերքահավաքը մոտենում է ավարտին: Եռուն աշխատանքները շարունակվում են միայն Սիսիանի եւ Գորիսի տարածաշրջանների բարձրադիր գոտում:
Շատ թե քիչ մնացած եւ չհնձված դաշտերը շարունակում են իրենց վրա կրել մկնանման կրծողների գրոհները. հատկապես հուլիս-օգոստոսին այդ վնասատուները տարերային աղետի պես մի երեւույթ դարձան դաշտերում:
Գյուղացիները երբեմն ստիպված են լինում արտը հնձել դեռեւս ոչ լրիվ հասունացած կամ խոնավ վիճակում, որն էլ մեկ այլ խնդրի առաջ է կանգնեցնում մարդկանց:
Դա, իհարկե, տեւական երաշտի միակ հետեւանքը չէ: Գլխավոր հետեւանքը ցածր բերքատվությունն է՝ որոշ բացառություններով:
Եռաբլրի դաշտավայրում «Սյունյաց երկիր» ստեղծագործական խումբը հանդիպեց Խոտ գյուղից կոմբայնավար Կամո Միքայելյանի հետ (լուսանկարում). որդու հետ միասին աշխատեցնում է «Նիվա» մակնիշի 26 տարվա հացահատիկահավաք կոմբայնը:
Ըստ Կամո Միքայելյանի՝ խորհրդային տարիներին այդ մեքենաները խոտանվում էին 4-5 տարի շահագործելուց հետո, իսկ հիմա շատ կոմբայններ 26-40 տարվա աշխատանքային ճանապարհ են անցել: Ֆիզիկական եւ բարոյական մաշվածությամբ այդ մեքենաները հիմա նախեւառաջ պահեստամասերի խնդիր ունեն: Նախկին՝ խորհրդային արտադրության պահեստամասերը չկան, որ ավելի հուսալի եւ դիմացկուն էին: Շրջանառության մեջ են նոր արտադրության պահեստամասերը, որոնք, ցավոք, զուրկ են որակից, ինչն էլ դժվարացնում է կոմբայնի աշխատանքը:
Այդ բոլորով հանդերձ՝ գյուղացին այս տարի կոմբայնի խնդիր չի ունեցել: Նախ՝ ազատագրված տարածքներում երաշտի պատճառով բերքահավաքը բավականին վաղ է սկսվել ու ավարտվել, եւ կոմբայնները ժամանակին տեղափոխվել են բարձրադիր գոտի: Երկրորդ՝ Տաթեւ համայնքը ստացել է ռուսական արտադրության երեք հացահատիկահավաք կոմբայն՝ «Նիվա» մակնիշի՝ ավելի կատարելագործված, որն էականորեն թեթեւացրել է հին մեքենաների պահանջարկը:
Հնձի սակագներն էլ մնացել են նույնը՝ Սիսիանի տարածաշրջանում՝ մինչեւ 12 հազար դրամ (1 հա-ի համար), Գորիսի տարածաշրջանում՝ 10 հազար դրամ: Համայնքային սեփականություն հանդիսացող կոմբայնները 2 հազար դրամով քիչ են վերցնում մեկ հեկտարի համար:
Դե ինչ, եւս մի քանի օր եւ հացահատիկային մշակաբույսերի հունձն ավարտված կլինի ու կկարողանանք ամբողջական արդյունքների մասին ավելի փաստարկված խոսել: