Թուրքիան կարող է Հայաստանին դատապարտող ձևակերպում ներառել ընդունվելիք փաստաթղթի մեջ
Հուլիսի 6-ին ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը «Առաջին լրատվական»-ի հետ զրույցում պատասխանելով  ՆԱՏՕ-ի գագաթնաժողովին Հայաստանի մասնակցության վերաբերյալ հարցին՝  շեշտեց, որ ինքը կմասնակցի այդ գագաթնաժողովին, եթե մինչ այդ  որևէ արտառոց բան տեղի չունենա։  Փաշինյանի խոսքերով, դա պայմանավորված է նաև գագաթնաժողովի եզրափակիչ փաստաթղթով և եթե դրանում տեղ չգտնեն  Հայաստանի շահերին հակասող դրույթներ, ապա ինքը կմասնակցի այդ գագաթնաժողովին։
«Մոդուս Վիվենդի» կենտրոնի ղեկավար, քաղաքագետ Արա Պապյանը «Առաջին լրատվական»-ի հետ զրույցում անդրադառնալով վարչապետի այս հայտարարությանը շեշտեց․«Անվտանգությունը բավականին լուրջ հարց է, հետևաբար անվտանգության զարգացման համար պետք է բոլոր հնարավորություններն օգտագործել , իսկ ՆԱՏՕ-ի գագաթնաժողովին Հայաստանի մասնակցությունն այդ հնարավորություններից մեկն է, բայց վարչապետ խոսում էր որոշ նախապայմանների մասին, որովհետև  այդ գագաթնաժողովի անցակցմանը  մի քանի օր է  մնացել և նման լարված իրավիճակում հնարավոր  է իրավիճակային այնպիսի փոփոխություն, որ վարչապետի ներկայությունը Հայաստանում անհրաժեշտ լինի և մյուսը այն է, թե ինչպիսի՞ փաստաթուղթ կընդունվի այդ գագաթնաժողովին և արդյոք դրանում չեն լինի հղումներ կամ կոչեր, որոնք կարող են հակասել մեր դաշնակցային պարտավորություններին, ինչպես նաև ՀՀ շահերին, որովհետև, բնականաբար, առաջնահերթ մենք առաջնորդվում ենք մեր շահերով։
Այս առումով տեքստի նախնական տարբերակը վստահաբար արդեն կա,  դա արդեն քննարկվում է, բայց գագաթնաժողովների ժամանակ այդ փաստաթուղթը ընդունելուց առաջ առաջարկներ են հնչում տարբեր երկրների ղեկավարների կողմից և հաշվի առնելով այն, որ ՆԱՏՕ-ի անդամ երկիր է  Թուրքիայի նման երկիրը, ապա չի բացառվում, որ օրինակ Թուրքիան կարող է Հայաստանին ուղղակի կամ անուղղակի ձևով դատապարտող մի ձևակերպում մտցնել  ընդունվելիք այդ փաստաթղթի մեջ և այս դեպքում մենք պետք է հաշվի առնենք, թե գնալ այդ գագաթնաժողովին և չստորագրելն է ճիշտ  լուծումը, թե ընդհանրապես չգնալը, այսինքն այստեղ Թուրքիայի գործոնը կարևոր է»։
Նկատենք  նաև, որ նախորդ տարի բրյուսելյան հանդիպումներից մեկի ժամանակ ՀՀ  նախկին  նախագահ Սերժ Սարգսյանը ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յենս  Ստոլտենբերգին  հրավիրել էր  Հայաստան։
Հարցին՝  Նիկոլ Փաշինյանը պետք է վերահաստատի՞  Սերժ Սարգսյանի այս հրավերը, թե՞ ոչ, Արա Պապյանը պատասխանեց․«Ամեն ինչ պարզ կլինի այս գագաթնաժողովի մասնակցության արդյունքներից։ Եթե ամեն ինչ բարեհաջող անցնի և որևէ խնդիր չառաջանա, ապա այո, պետք է վերահաստատի այդ հրավերը, որովհետև նման կարևորագույն կառույցի ղեկավարի այցը  Հայաստան մեզ համար բազմաթիվ տեսանկյուններից շատ օգտակար է․ ի վերջո ՆԱՏՕ-ն ունի խաղաղապահ փորձ , որը շատ կարևոր է, ՆԱՏՕ-ն ունի փորձ իր երկու անդամների միջև լարվածության վիճակում խաղաղություն պահել՝ հիշենք օրինակ Թուրքիան և Հունաստանը, որոնք տասնամյակներ շարունակ լարված էին, բայց լինելով ՆԱՏՕ-ի անդամ երկրներ՝ այդ անդամակցությունը նրանց պատերազմից զերծ պահեց, այսինքն այդ  փորձը շատ կարևոր է»։