Ուզում են՝ թող տասը-քսան տարի էլ դատեն, տունս վառել եմ, որ թուրքն իմ օջախ չմտնի․ Աղավնոյի բնակիչ
Աղավնոյում մարդիկ շարունակում են իրենց բնակարաններն այրել, որ գյուղը թշնամուն հանձնելուց հետո իրենց տները նրանց նվեր չթողնեն:
Աղավնոյի բնակիչներից Արման Հայրապետյանը Yerevan.Today-ի հետ զրույցում նշում է, որ ինքն էլ երկու օր առաջ տունը վառել, նոր է գյուղից դուրս եկել, որ իր տանը իր երեխաներից հետո թշնամին չմտնի:
«Ես 2017 թվականից Աղավնոյում եմ ապրում, երկու պատերազմների մասնակից եմ, երկու տղաներս էլ պատերազմի ժամանակ առաջնագծում են եղել, եղբայրս էլ զոհվեց: Հիմա ես չեմ կարող թողնել, որ թուրքը իմ ընտանիքց հետո գա իմ տունը վայելի: Ես ամեն օր Աղավնոյից Գորիս աշխատանքի եմ գնացել, հետո հետ վերադարձել ու շինություն ու հարմարություններ ստեղծել, որ ապրենք, բայց հիմա գնացել եմ վեշերը բերելու ու տունն այրելու: Սրտիս ցավ ա տալիս, որ պետք է թուրքը գա, վայելի իմ տունը, բենզինը լցրել վառել եմ»:
Արմանը նշում է, որ գյուղում շատերը կան, ովքեր մեղադրում են տուն այրողներին, որովհետև վախենում են, որ փոխհատուցում չի լինի՝ ինչպես զգուշացրել են իշխանությունները: Բայց նշում է, որ գյուղը հանձնելուց հետո գոնե հանգիստ խղճով կապրեն, որ իմանան թշնամին չի վայելում իրենց ունեցվածքը:
«Ես բոլորի մոտ էլ ասել եմ՝ ուզում են թող փոխհատուցում էդ տասը միլիոնը չտան, ինձ դա պետք չէ, ինձ պետք է իմ սրբությունը, որ էս տանն իմ կինն է քնել, ես եմ քնել, իմ էրեխեքը, թուրքը չքնի: Ասում են՝ թուրքը վառած տունը հարամ է համարում, չի մտնում, ես էլ վառել եմ, որ թուրքն իմ օջախ չմտնի: Հիմա ուզում են՝ թող տասը-քսան տարի էլ դատեն, ես վառել եմ, որ գնամ հոգիս հանգիստ քնեմ:
Ես մտածում եմ, որ իշխանությունը փող է վերցրել շան ծնունդ Ալիևից, երևի ծախում են, բայց ով էր մտածում, որ Լաչինի միջանցքը կտան, Լաչինը կտան»: