Վարչապետը չի բացառում, որ դելիմիտացիան կարող է սկսել Տավուշի մարզից
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը չի բացառում, որ դելիմիտացիայի գործընթացը կարող է սկսել Տավուշի մարզից։
Այս մասին ասուլիսին ասաց  վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ մեկնաբանելով այն երեք սկզբունքները և պատկերացումները, որոնցով ՀՀ-ն պատրաստ է Ադրբեջանի հետ գնալ խաղաղության։
Անդրադառնալով 3 սկզբունքներին՝ վարչապետը նշեց, որ դրանք այն մասին են, որ Խորհրդային միության փլուզման պահին դե յուրե գոյություն ունեցած սահմանը՝ Ալմա Աթայի հռչակագրով և 2022 թվականի հոկտեմբերի 6-ին Պրահայում տեղի ունեցած համաձայնություններով վերահաստատվել է՝ որպես սահմանների և փոխադարձաբար միմյանց տարածքային ամբողջականությունը ճանաչելու հիմք։
«Այդ համաձայնությունների բերումով ադմինիստրատիվ նախկին սահմանից, որը գոյություն է ունեցել Խորհրդային միության ժամանակ, ինչը որ գտնվում է դեպի այն կողմ՝ Ադրբեջան է, ինչն այս կողմ՝ Հայաստան է։ Հիմա դելիմիտացիայի գործընթացում մենք պետք է աշխատենք, որևէ ֆորմատով, այդ սահմանը վերարտադրելու վրա։ Եվ հիմա մենք պետք է ելնենք դե յուրե իրողությունից»,- ընդգծեց Փաշինյանը։
Խոսելով այն մասին, թե դելիմիտացիան որ փուլից և որտեղից պետք է սկսել, վարչապետը նկատեց, որ այդ հարցի շուրջ կան բազմաթիվ տեսակետներ։
«Նախկինում էլ չեմ բացառել և չեմ բացառում, որ դելիմիտացիայի գործընթացը կարող է սկսել Տավուշի մարզից։ Եվ այս գործընթացի շուրջ որոշումներ կայացնելիս մենք պետք է ելնենք իրողությունների և իրավիճակի համապարփակ վերլուծությունից և Հայաստանի շուրջ առկա անվտանգային մարտահրավերները և իրադրության կայունության ապահովման պահանջները, անհրաժեշտությունները կառավարելու տրամաբանությամբ»,-նշեց վարչապետը։
Վարչապետը հավելեց, որ բանակցային գործընթացում երբեմն եղել է տպավորություն, որ հնարավոր է որոշակի իրողությունները հաշվի առնելով, սահմանի գծի վերականգնումից հետո կամ դրան զուգընթաց, տարածքների որոշակի փոխանակումներ անել։
«Բայց տեսնում եմ, որ նման հնարավորությունները մեծ չեն կամ դա կարող է դեֆորմացնել գործընթացը և լրացուցիչ ռիսկեր բերել։ Այդ պատճառով, կարծում եմ, որ առաջիկայում մենք պետք է գործողություններ անենք հետևյալ տրամաբանությամբ՝ այնտեղ, որտեղ մեր կոմունիկացիաներն այս պայմանավորվածությունների վրա հիմնված դե յուրե սահմաններից դուրս են, այդ հատվածները վերակառուցենք, որպեսզի ՀՀ բոլոր կոմունիկացիաներն անցնեն ՀՀ դե յուրե տարածքով, որպեսզի մենք այդ ոլորտում խնդիրներ չունենանք»,- ասաց վարչապետը՝ հավելելով, որ առաջիկայում նպատակ ունի այցելել Տավուշի մարզ և տեղում ծանոթանալ հնարավոր խնդիրներին։
Վարչապետն արձանագրեց նաև այն, որ ՀՀ անվտանգության ապահովման հարցում պետք է ևս մեկ կոմպոնենտ ավելացնել՝ լեգիտիմության կոմպոնենտը, և այդ տրամաբանությամբ պետք է գնալ լուծումների. ՀՀ դե յուրե սահմաններն արձանագրել, ճանաչել և դե ֆակտո գործողությունները տեղավորել դե յուրե սահմանների ներսում։
«Ես կարծում եմ, որ մենք էլ պետք է շահագրգռվածություն ցույց տանք, որպեսզի սահմանագծման և նույնիսկ սահմանազատման գործընթացները հնարավորինս շուտ մտնեն գործընթացի մեջ՝ զուգահեռ ապահովելով երեք կարևոր պայման. առաջինը՝ տեղի ունեցող գործընթացի իրավական հենքը, որպեսզի մենք իրավունքից և օրինականությունից դուրս որևէ բան չանենք, երկրորդը՝ ֆունկցիոնալ հարցերի լուծումը՝ մասնավորապես ենթակառուցվածքների բնականոն ապահովելը և երրորդն՝ անվտանգությունը, որովհետև պետք է ապահովվի նաև անվտանգությունը դելիմիտացված սահմանի երկայնքով, այդտեղ ապրող մարդկանց համար և այս առումով արդեն իսկ դելիմիտացված սահմանը պետք է, ըստ էության, դառնա երկաթյա երաշխիք այդ հատվածի հարատև կայունության համար»,-եզրափակեց Փաշինյանը։