Վարորդները տուգանքը կարող են վճարել 20 տոկոսով քիչ, եթե դիմեն և խախտման մասին ծանուցումը ստանան էլեկտրոնային փոստով
Քաղաքացիները ճանապարհային երթևեկության կանոնների խախտման տուգանքը կարող են վճարել 20 տոկոսով քիչ, եթե դիմեն և ծանուցումը ստանան էլեկտրոնային փոստի միջոցով։ Հունվարի 11-ի կառավարության հերթական նիստում համապատասխան նախագիծը ներկայացրեց Ներքին գործերի նախարար Վահե Ղազարյանը։
Նախարարի խոսքով՝ նախագծի ընդունման պարագայում ՀՀ քաղաքացիները կկարողանան օգտվել թվայնացման առավելություններից։
«Մասնավորապես՝ առաջարկվող լուծումները նախատեսում են, որ այն դեպքում, երբ քաղաքացին տեսանկարահանող կամ լուսանկարահանող սարքերով հայտնաբերված ճանապարհային երթևեկության կանոնների խախտումների կապակցությամբ roadpolice.am կայքով դիմում է վարչական ակտն իր նշված էլեկտրոնային փոստին ուղարկելու պահանջով, և վարչական մարմինը սահմանված կարգով ուղարկում է այն, ապա տուգանքը վճարվում է սահմանված գումարից 20 տոկոսի չափով պակաս։
Բացի այդ, փաթեթով նախատեսվում է նաև խրախուսման մեկ նորմ, որը վերաբերելի է ոչ միայն տեխնիկական միջոցներով հայտնաբերված, այլ նաև ոստիկանության ծառայողի կողմից արձանագրված խախտումներին: Մասնավորապես՝ եթե վարչական ակտի հասցեատերը որոշումն իրեն հանձնվելուց հետո 15 օրվա ընթացքում վճարում է տուգանքի գումարի առնվազն 70 տոկոսը, ապա տուգանքի վճարման պարտականությունը համարվում է պատշաճ կատարված: Ընդ որում՝ եթե որոշումը հանձնվել է, ծանուցվել է վերը նշված էլեկտրոնային եղանակով, ապա քաղաքացին օգտվում է նաև նախորդ կարգավորմամբ սահմանված 20 տոկոսի արտոնությունից:
Միաժամանակ անցումային դրույթներով նախատեսված է, որ այս պահին արդեն իսկ առկա խախտումներով կայացված, դեռևս չկատարված, ինչպես նա հարկադիր կատարման փուլում գտնվող վարչական ակտերի պարագայում 50 տոկոսը վճարելու կամ արդեն իսկ նույն չափով վճարված լինելու պայմաններում պարտավորությունները համարվում են կատարված, ընդ որում՝ այս դեպքում կա ժամկետային կանոն, այն է՝ օրենքն ուժի մեջ մտնելուց եռամսյա ժամկետը»,- ասաց Ղազարյանը։
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը պարզաբանեց, որ որոշման համաձայն՝ եթե քաղաքացին roadpolice.am կայքում գրանցվում է, ասում է՝ ինձ այս հասցեով ուղարկեք ծանուցումները, 20 տոկոս զեղչ է ստանում:
«Բացի այդ, եթե այս պահին կա երթեւեկության կանոնների խախտման տուգանքի ժամկետանց վճարման խնդիր, որը Հարկադիր կատարման ծառայությունում է, քաղաքացին այդ թվի կեսը վճարում է, զրոյանում է պարտքը: Օրինակ՝ 500 հազար դրամ տուգանքը զրոյացնելու համար քաղաքացին պետք է վճարի 250 հազար դրամ ու 6000 դրամ (կատարողական ծախս)»,- ասաց վարչապետը։