Վոլեյբոլի տաղանդավոր մարզիչը
Հայաստանի վոլեյբոլի պատմության մեջ իրենց ակնառու տեղն ունեն նաև Սիսիանի մարզիկները:
Այս մարզաձևում սիսիանցիների գրանցած հաջողությունների ավելի քան վաթսունամյա պատվաբեր ավանդույթի սկզբնավորումը կապված է վոլեյբոլի մարզիչ Մանվել (Մուշեղ) Ամիրխանյանի գործունեության հետ:
Մանվել Ամիրխանյանը ծնվել է 1932 թվականին, Ղարաքիլիսա գյուղում: 1949 թվականին ավարտել է Սիսիանի միջնակարգ դպրոցը: 1951-1955 թվականներին սովորել է Երևանի ֆիզկուլտուրայի պետական ինստիտուտում:
1955 թվականից Մանվել Ամիրխանյանը մարզել է վոլեյբոլ մարզաձևի Սիսիանի պատանիների ու աղջիկների, կանանց ու տղամարդկանց հավաքականները: Որպես հմուտ կազմակերպիչ, երկար տարիներ մասնակցել է վոլեյբոլի շրջանային և հանրապետական առաջնություններին:
1960 թվականին Մանվել Ամիրխանյանը նշանակվել է Սիսիանի նորաստեղծ մանկապատանեկան մարզադպրոցի տնօրեն: Այստեղ սկսել են պարապմունքներ անցկացնել տարբեր սպորտաձևերի առաջին մանկապատանեկան խմբերը: Տարիների ընթացքում մարզադպրոցի գործունեությունն ընդարձակվում էր, աճում էր սպորտի հանդեպ սիսիանցիների հետաքրքրությունը:
Մանվել Ամիրխանյանի եռանդուն մարզչական գործունեության շնորհիվ Սիսիանի շրջանում հատկապես զարգացավ վոլեյբոլ մարզաձևը: 1960-1970-ական թվականներին տաղանդավոր մարզիչը Հայաստանի հավաքականին տվեց մեկ տասնյակի չափ լավագույն մարզիկներ: Նրանց թվում են՝ Էդիկ Վարդանյանը («Վարազ Էդո»-ն), Աղվան Հակոբյանը, Ռիմա Ստեփանյանը, էլիդա Հակոբյանը, Լաուրա Խուդավերդյանը, Զեմֆիրա Դովլաթյանը, Ստյոպա Մկրտումյանը և Լիդա Հակոբյանը: Աղվան Հակոբյանը 1962-1971թվականներին անընդմեջ եղել է Հայաստանի վոլեյբոլի հավաքականի առաջատար խաղացողներից մեկը:
Մանվել Ամիրխանյանը մահացել է 1998 թվականին:
Լուսանկարում (1967թ.) պատկերված է Սիսիանի մարզադպրոցի վոլեյբոլի աղջիկների հավաքականը՝ մարզիչ Մանվել Ամիրխանյանի հետ: Ձախից աջ կանգնած են՝ Գայանե Սողոմոնյանը, Աիդա Գրիգորյանը, Աիդա Գալստյանը, Նորվարդ Մելիքսեթյանը, Գայանե Բաղդասարյանը, Անահիտ Մովսեսյանը, Անահիտ Խաչատրյանը, Ազնիվը, Սոնա Ղազարյանը, Անուշ Նազարյանը, Մարիետա Միրզախանյանը և Մելանյան: