Արցախյան շարժումը, որը դարձավ ազգային զարթոնք, ու մեր ազգը ձերբազատվեց մի շարք բարդույթներից, արդեն 30 տարեկան է: Չնայած նրա ծիլերը 100 եւ ավելի տարիների խորքերում են: Քաշաթաղի շրջկենտրոն Բերձորի Վահան Թեքեյանի անվան թիվ 1 միջն. դպրոցի դահլիճում փետրվարի 28-ին կայացավ ցերեկույթ՝ նվիրված Արցախյան շարժման 30 ամյակին: Դպրոցի ուսուցչական անձնակազմի համատեղ ուժերով՝ աշակերտական խորհուրդը, մասնագիտական կրթական աշխատանքների գծով տնօրենի տեղակալ Վարդուհի Հովհաննիսյանի եւ դաստիարակչական աշխատանքների կազմակերպի Վալենտինա Բաղդասարյանի ղեկավարությամբ. կազմակերպած ցերեկույթին միջին եւ բարձր դասարանների աշակերտները ելույթ ունեցան ասմունքով ու երգով: Ընթերցած բանաստեղծությունները, տեղեկությունները հինականում նվիրված էին Արցախին, նրա խնդիրներին, պատմությանը: Աշակերտների ելույթներին զուգահեռ՝ էկրանին ցուցադրվեցին լուսանկարներ, որոնք ներկայացնում էին ազատագրված Արցախի, հատկապես Քաշաթաղի շրջանի բնաշխարհը, պատմական հուշարձանները, որոնք տարածքի՝ դարեր շարունակ հայոց ոստանը լինելու մասին են պատմում: Ցերեկույթի ընթացքում հնչեց հայտնի շեփորի կարոտի կանչը: Հանդեսին ներկա ավագները, ովքեր տեսել ու մասնակցել են Արցախյան շարժմանը 30 տարի առաջ, եւս մեկ անգամ մտքով տեղափոխվեցին Երեւանի օպերայի հրապարակ, որը դարձավ Ազատության հրապարակ: Նորից հիշեցին փառավոր օրերը, որոնք մեր պատմության անկրկնելի երեւույթներից են, երբ միասնական էր ամբողջ ազգը, երբ Օպերայի հրապարակում բոլորս դարձել էինք մեկ ընտանիքի անդամ, եւ բոլորիս նպատակը Մայր հայրենիքից բռնի անջատված ու մեր թշնամի-հարեւանին նվիրված Արցախի ազատությունն էր՝ Միացումը: Երբ հնչեց շեփորը, հանդեսին ոչ մասնակից աշակերտները բացեցին Ազատ ու Անկախ Արցախի Եռագույնը եւ ծածանեցին: Աշակերտների ելույթից հետո Արցախյան շարժման մասին ներկայացրեցին շրջվարչակազմի աշխատակազմի կրթության եւ սպարտի բաժնի վարիչ, պատմության մասնագետ Վարդուշ Մովսիսյանը եւ տողերիս հեղինակը: Աշակերտներին տեղեկացվեց Արախյան շարժման առաջին օրերի մասին, նաեւ՝ ինչպես ընթացավ Արցախի ազատագրումը, անկախացումը, Քաշաթաղի շրջանի ազատագրումն ու վերահայացումը: Վերջապես՝ ի՞նչ արդյունք տվեց 30 տարի առաջ սկսված Ազգային զարթոնքը, որը դեռ երկար ճանապարհ ունի անցնելու: Կարևորվեց այն, որ մեր հետագա հաղթանակները կերտվեն ոչ թե պատերազմում, այլ գիտության ու մշակույթի, սպորտի եւ այլ բնագավառներում: Կարեւորվեց, որ աշակերտները լավ սովորեն, գիտելիքներ ձեռք բերեն, որ իրականանան նշված հաղթանակները: Ցերեկույթին ներկա էին շրջվարչակազմի աշխատակազմի մշակույթի եւ երիտասարդության հարցերի բաժնի վարիչ Հարութ Ավանեսյանը, դպրոցի տնօրեն Անահիտ Քոսակյանը, ուսուցիչներ, ծնողներ, աշակերտներ, հյուրեր: Նույն օրը նման ցերեկույթ կայացավ նաեւ Քաշաթաղի շրջանի Միրիկի միջնակարգ դպրոցում: