Ժողովուրդների բարեկամությունը տարբեր դրսևորումներ է ունենում
Իրանի հայաշատ Սպահան քաղաքում բնակվող Ջավադ Քեշկտարը նախընտրում է հեծանվով ճանապարհորդել և բարեկամություն քարոզել։ Հունիսի 28-ին դուրս գալով Բաթումիից անցել է Վրաստանի և Հայաստանի քաղաքներով, շատ դժվարություններ հաղթահարելով, եղել է Վանաձոր, Դիլիջան, Երևան քաղաքներում, տպավորված է Դիլիջանի բնությամբ և Սևանա լճով։ Երևանում հանդիպել է Հայաստանում Իրանի Իսլամական Հանրապետության դեսպան Մեհդի Սոբհանիի հետ, ներկայացրել իր առաքելության նպատակը։
Ջավադ Քեշկտարը (ծնված 1982 թ.) Սպահանում բադմիտոն է պարապում, նաև զբաղվում է հեծանվային սպորտով։ Շատ է ճանապարհորդում։ Երկու անգամ եղել է Վրաստանում, հեծանվով անցել է Միջին Ասիայի հանրապետություններով։
Կապանում Իրանի Իսլամական Հանրապետության դեսպանությունում հանդիպեցինք և զրույց ունեցանք իրանցի հեծանվորդի հետ։ Նա իր հետ բերել էր Սպահանի բնակիչների ուղերձը՝ ուղղված Հայաստանի և Վրաստանի քաղաքացիներին, որում մասնավորապես ասում է. «Մշակութային բազմաթիվ նմանությունների բերումով Հայաստանն ու Վրաստանը նախընտրելի ուղղութուն են դարձել իրանցի զբոսաշրջիկների համար։ Իրանցիները թե Հայաստանում եւ թե Վրաստանում արժանանում են այնպիսի ջերմ ընդունելության ու բարյացակամ վերաբերմունքի, ասես մեկնած լինեն ներքին ճանապարհորդության։ Փաստորեն, նշյալ երկու երկրների ժողովրդի մշակութային ընդհանրություններից մեկը կարելի է համարել ջերմ ու անկեղծ հարաբերություններ հաստատելու ցանկությունը, որը Արեւելքի ժողովրդի լավագույն հատկանիշներից մեկն է»։
Ուղերձից նաև տեղեկանում ենք, որ Սպահանի քաղաքացիները հպարտանում են Սպահան-Երևան քույր քաղաքներ լինելու 24-ամյա անցյալով և Սպահանի Նոր Ջուղա թաղամասի (Իրանի կրոնների համակեցության կենտրոն) հայ քաղաքացիների ներկայությամբ։ Ուղերձում նաև մի դիտարկում կա.  «Հետաքրքիրն այն է, որ նույնանման վարքագծերից բացի, երկու երկրների հարուստ մշակույթը, ժողովրդի պարզությունը, ազնվությունն ու խաղաղասիրությունը և նրանց դրական էներգիան փոխանցվում է իրանցի զբոսաշրջիկներին և պատճառ հանդիսանում երկու երկրների ժողովրդի առավել մերձեցմանը»։
Իրանցի հեծանվորդի վերջին հանգրվանը Մեղրին էր, որտեղ հանդիպել է հասարակության տարբեր խավերի ներկայացուցիչների հետ։