2016 թվականը՝ Աստծո օրհնությամբ
2015թ. դեկտեմբերի 31-ին Տաթեւի վանքը հերթական անգամ դարձել էր Սյունիքի տարածքային իշխանության եւ տեղական ինքնակառավարման մարմիների, ինչպես եւ Հայաստանի զինված ուժերի 1-ին բանակային կորպուսի ներկայացուցիչների ու Հայ առաքելական եկեղեցու Սյունյաց թեմի բարձրաստիճան հոգեւորականների հավաքատեղի:
Հավաքը, ինչպես մեկ տարի առաջ, կազմակերպել էին Սյունիքի մարզպետ Սուրեն Խաչատրյանը եւ Սյունյաց թեմի առաջնորդական տեղապահ Մակար վարդապետ Հակոբյանը:
Վանքի Սուրբ Պողոս-Պետրոս եկեղեցում մատուցվեց հանրապետական մաղթանք՝ գլխավորությամբ Սյունյաց թեմի առաջնորդական տեղապահ Մակար վարդապետ Հակոբյանի:
Հավաքվածները միասնական աղոթք բարձրացրին առ Աստված՝ խնդրելով, որ Տերը օրհնության բաշխի հայ ժողովրդին, խաղաղություն պարգեւի Հայաստանին եւ Արցախ աշխարհին, որ ավելի զորանա Հայաստանի Հանրապետությունը:
Երկու տարվա սահմանագծում այդկերպ հավաքվելու ավանդույթը նաեւ այլ խորհորդ ունի՝ վերստին արտահայտել հավատը Հայր Աստծո, նրա որդու եւ Սուրբ հոգու հանդեպ, ինքնամաքրվել եւ մեղքերի թողություն խնդրել բարձրյալից, ոգի առնել Սիսական տան բոլոր վանքերի գլուխ եւ շնորհաբաշխության աղբյուր Տաթեւի վանքից, արտահայտել Սյունիքի հոգեւոր եւ աշխարհիկ իշխանությունների ու զինական ուժի միասնությունը:
Այնուհետեւ տեղի ունեցավ մատաղի արարողություն, որի ընթացքում ներկաները շնորհավորեցին միմյանց Ամանորի եւ Սուրբ ծննդի առիթներով: