2020թ.-ը ՃՏՊ-ների զոհերի և վիրավորների թիվը պետք է կրճատել 50 տոկոսով
2019 թ. մայիսի 6-ին Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության (ԱՀԿ) հայաստանյան գրասենյակը մեկնարկում է ՄԱԿ-ի 5-րդ Գլոբալ ճանապարհային անվտանգության շաբաթը։
Մայիսի 6-12-ը նշվող շաբաթվա կարգախոսն է «Բարձրաձայնե՛ք և փրկե՛ք կյանքեր», իսկ թեման է՝ ճանապարհային անվտանգության առաջնորդությունը:
Միջոցառումների մեկնարկը տրվեց Երևանում կայացած ասուլիսով, որի ժամանակ կողմերը ներկայացրեցին «ՓՐԿԵՆՔ ԿՅԱՆՔԵՐ» տեխնիկական փաթեթը: Այն իրենից ներկայացնում է ապացույցների վրա հիմնված գործիք, որը ներառում է 6 ռազմավարական փաթեթ և նպատակ ունի նվազեցնել ՃՏ վթարների արդյունքում մահացությունների ու վնասվածքների թիվը:
«Ճանապարհային վթարների հետևանքով գրանցվող մահվան դեպքերն այսբերգի միայն տեսանելի մասն են: Միլիոններով ավելի մեծ է վնասվածքներ ստացող մարդկանց թիվը, ովքեր ողջ կյանքի ընթացքում զգում են այդ վնասվածքների հետևանքները: Այդ վթարները պարզապես «պատահարներ» չեն, դրանք պայմանավորված են ռիսկի գործոններով, ուստի և կանխարգելելի են», – ասաց ԱՀԿ ներկայացուցիչ Եգոր Զայցևը:
ՄԱԿ-ի կայուն զարգացման 2030 օրակարգը ներառում է մինչև 2020թ.-ը ՃՏ վթարների պատճառով մահացությունների և վնասվածնքերի կրճատում 50 տոկոսով:
Հայաստանը մեկն է այն երկրներից, որտեղ մեքենաների թիվը կտրուկ տեմպերով աճել է, և ՃՏՊ-ների թիվն ավելացել է: Այս մասին փաստում են վիճակագրական տվյալները:
«Մեր կառույցն անում է հնարավոր ամեն բան իրավիճակը շտկելու համար: Փորձում ենք ինժեներական նորագույն լուծումներով նվազեցնել արագությունները, կարգավորել երթևեկությունը: 10-15 սմ-ով բարձրացվել են որոշ հետիոտնային անցումներ, արդյունքում անվտանգությունը բարձր մակարդակի է հասել: Այսօր, սակայն, միայն գծանշումներ անելով ու ճանապարհային նշաններ դնելով` այլևս հնարավոր չէ կանխել ճանապարհատրանսպորտային պատահարները, շատ լուրջ ինժեներական լուծումներ պետք է տրվեն՝ զարգացած երկրների օրինակով», – ասաց ՃՈ պետ Եգոր Կարապետյանը:
Ամեն տարի ավտովթարներից աշխարհում զոհվում է 1.3 մլն մարդ, իսկ վնասվածքներ ստանում է 20-50 միլիոն մարդ: Բոլոր տարիքային խմբերում վթարը համարվում է մահվան հիմնական պատճառներից մեկը, իսկ 5-29 տարեկան երեխաների ու երիտասարդների համար այն համարվում է մահվան առաջնային պատճառ: ԱՀԿ եվրոպական տարածաշրջանում յուրաքանչյուր 6ր-ում գրանցվում է ՃՏՊ-ից մահվան դեպք, օրական այդ թիվը կազմում է 230 հոգի, իսկ տարեկան հասնում է 83.000-ի:
Գլոբալ ճանապարհային անվտանգության շաբաթվա շրջանակներում կրթական, իրազեկման միջոցառումներ ու ֆլեշմոբեր կանցկացվեն ՀՀ մարզերում ու մայրաքաղաքում: